БНР | 16.12.2017 10:54:37 | 82

Към средата на 2018 г. ще видим резултатите от съгласието на Европейския съвет по въпросите на миграцията


За пореден път има несъгласие по един от елементите на мигрантската политика на ЕС – квотната система. Той генерира много несъгласия, които са доста устойчини и е от типа спорове, които не се разрешават с компромисен текст. Все пак на съвета става нещо важно, защото страните-членки си дадоха краен срок, към който трябва да се намери някакъв компромис. 

Това каза за предаването „Събота 150“ по „Хоризонт“ политологът Владимир Шопов в коментар за изводите от последното за годината заседание на лидерите на страните от ЕС. Според него, през 2017 е възникнала нова на система от политики в областта на миграцията и на бежанците.

Вървим към създаването на система, в същинския смисъл на  думата, от политики, които да се задействат, когато има криза, и които да се опитват превантивно да управляват процесите преди да се стигне, евентуално, до такъв тип кризи, каквито видяхме. Според мен, несъгласието и въпросът за квотите е само част от този по-широк процес и компромисът по тази тема ще бъде търсен в рамките на тази поредица от мерки, които предстои да бъдат взети.

На тази среща, която приключи беше постигнато съгласие, че в следващата 7-годишна финансова рамка въпросите на сигурността, миграцията, бежанците и т. н. ще получат много по-голямо финансиране и няма да се налага в годишните бюджети ЕС да се чуди откъде да вземе някакви средства, да ги пренасочи и т.н. На този Съвет се случиха важни неща и бяха направени важни стъпки към политическо съгласие, което ще видим по отчетливо към средата на идната година.

Второто събитие от изминалия Европейски съвет, което Шопов отличи, е реалният старт на идеята за европейски отбранителен съюз, причина за което са и преговорите за Брекзит. Вторият техен етап ще бъде различен от първия, категоричен е Шопов:

Тоест, това, което се случва в тези преговори е, до момента поне, е много по-малко функция на отношенията ЕС- официален Лондон и, в много по-голяма степен, резултат от случващото се между правителството и опозицията в самата Великобритания.

ЕС постави като условие за продължаване на преговорите,  което е съвсем нормално, ясна бритарнска позиция и концепция как те точно си представят отношенията след напускане на организацията, какви елементи искат да видят те в тези отношения и да дадат поне относително ясен отговор, наистина ли продължава да иска да излезете от митническия съюз и единния пазар, или не. 

Без ясната позиция на Великобритания по тези въпроси двете страни практически нямат за какво да преговарят, изтъкна Шопов и подчерта, че за да им отговори Великобритания трябва да си обясни за себе си какво  е Брекзит. ЕС има идея как би искал да изглеждат отношенията с Лондон и след този момент, но очаква първо да види британската позиция, коментира Шопов.


Прочети цялата публикация