БНР | 18.12.2017 06:30:38 | 90

Д. Делчев: Бюрото ще има инструменти за борба с корупцията, но някой иска да контролира ръководството му


Антикорупционният закон, замислен по време на предишното Народно събрание, имаше съвсем друга цел и тя беше да създаде спокойствие в българските граждани, че ще започне реална борба с корупицята спрямо корумпираните по високите етажи на властта. За жалост, тази идея се изврати някъде по пътя и това, което в голямата си част е прието  нито убеждава, че "ще се започне от главата на рибата", която е много вмирисана - от висшите длъжности, големите политици, за които хората говорят, че крадат в огромни размери, нито убеждава, че ще има реална борба с корупцията.

Това каза за предаването „Преди всички“ по „Хоризонт“ председателят на движение „България на гражданите“ Димитър Делчев, който обясни, че основен принос за това е липса на възможност в закона за подаване на анонимни сигнали и наличието на разпоредба,  която предвижда всеки, подал сигнал, да подлежи на преследване „ако не сработят нещата“. Така антикорупционният закон „става един инструмент на държавата“ отчете той. 

Назначаването на ръководството на антикорупционния орган от Народното събрание - тези, които подлежат на проверка, основните, които трябва да бъдат обект на антикорупционното законодателство и начинът на освобождаване на ръководството, който е абсолютно непрозрачен и то може да бъде освободено абсолютно произволно, без дори да има основанията за това, показва, че някой иска да контролира това ръководство.
То ще има инструменти да се бори с корупцията. Въпросът е дали няма да е поредният орган, на който му се казва: "сега започни да се бориш с корупцията", "сега спри".Според Делчев е нормално новият състав на антикорупционния орган да бъде изцяло от нови лица, които са минали през проверки за почтеност, особено ръководството. Сега в закона не се предвижда те да минат през такава проверка, изтъкна той: Само те няма да преминат. Интересно защо са изключени.На всичкото отгоре, Министерски съвет прие миналата седмица - това е друг факт, промени в закона, които предвиждат в частни фирми да се правят разследвания и да се преследват управителите на частни фирми за корупция и за безстопанственост, забележете, което не е работа на държавата и което нарушава всички принципи. Тоест в главата на някой от управляващата върхушка явно се е загнездило, че той трябва да ползва институциите и основно антикорупционния орган, за да преразпределя икономическо влияние в държавата, за да взима частните фирми от техните собственици и управители и да ги дава на някой друг, по-удобен.
Проблемът между шефовете и служителите?! Там ли е голямата корупция или голямата корупция е при министрите, при народните представители, кметове, общински съветници. Предишният текст на антикорупционния закон поставяше точно там акцента. Изведнъж сега се измества акцента и се казва: "Вижте, приватизацията е лоша, фирмите са лоши. Това са едни бизнесмени, които са тотални престъпници". Нали разбирате какъв сигнал се дава на бизнеса. Аз утре ако съм инвеститори или искам да бъда инвеститор в тази държава, ще мисля много преди да го направя...

Прочети цялата публикация