БНР | 18.12.2017 10:35:47 | 92

Семейство на бивш военен обмисля да съди МО заради заповед да напусне жилището, което от 15 години опитва да купи


След като в зимните месеци Министерството на отбраната издаде заповеди за освобождаване на над 200 жилища обитателите на някои от тях изразиха готовност да търсят правата си в Страсбург.

Такова семейство са Владимир и Мирослава, настанени във ведомствено жилище в Костинброд. Той е освободен през 2003 г.  в рамките на военните реформи преди приемането ни в НАТО.  Според тогава действащите разпоредби е имал право да закупи обитаваното жилище,  за което е подал и молба през 2004 г. Няколко пъти е подавал документи поради смяната на законодателството, но вече почти 15 години не може да закупи жилището, което сега трябва да закупи:

За себе си съм сигурен, че има такова забавяне, разбира се умишлено, защото редовно ходех и се интересувах на място. За мен, това е един абсурд.

Семейството съди МО, за да спре заповедта за принудителното им извеждане от жилището догодина. Според Мирослава, тя и съпругът и са били превърнати в нарушители именно въз основа на неспазването на наредбите от отговорните за това институции.  Семейството е готово веднага да закупи жилището на пазарна цена, категорична е тя и изтъкна, че имоти на МО обитават и хора, които нямат общо с професията, но ведомството нехае за това.

За министерството на отбраната всички са нарушители. Това става ясно от думите на Станислав Благов - началник на жилищния фонд към МО. Дори и в случаи на коректни през годините обитатели, законът го задължава, ако те не са военни, да бъдат помолени да напуснат жилищата, изтъкна Благов.

Жилищтният фонд е предназначен за задоволяване на жилищните нужди на военнослужещите в населените места на тяхното местослужене. Тези жилища са предназначени само за военнослужещи.

МО разполага с 2500 жилища, ателиета и гаражи в 78 населени места. Около 4000 са кадровите военните, които чакат ред, за да живеят по-близо до мястото, където служат.  


Прочети цялата публикация