БНР | 18.12.2017 15:43:23 | 75

Мей обсъди с министрите, пряко ангажирани с Брекзит, бъдещите отношения с ЕС


Британският премиер Тереза Мей проведе среща с министри от кабинета, пряко ангажирани с Брекзит, за да обсъди бъдещите отношения с ЕС. Липсата на яснота към какво точно се стреми правителството и как ще изглежда така наречения „преходен период“ обаче карат политическите наблюдатели да предвещават трудна втора фаза на преговори, които включват така важната и за двете страни търговия. 

Вероятно звучи малко странно, но кабинетът за първи път обсъди бъдещите отношения с ЕС, почти година и половина след референдума за Брекзит. Причината всъщност е проста : прекалено голямо внимание бе отделено на сделката по развода и защото до момента липсва каквато и да е яснота към какво точно заключително споразумение се стреми правителството. От днешната среща няма особени новини, но картината е следната. Част от министрите, които са около министъра на финансите Филип Хамънд, искат да са сигурни, че Великобритания ще остане близо до общия пазар и митническия съюз, така че британските стоки да имат безпроблемен достъп до Европа. А това предполага приемането поне на част от правилата на ЕС и принадлежност към някои европейски организации, дори плащания, за да се осигури достъп до ключови сектори на икономиката, каквото е лондонското сити. 

От другата страна са фигури като външния министър Борис Джонсън, които искат бягство от правилата на ЕС, така че Лондон да може да сключва свободни търговски споразумения, които, според тях, са истинската изгода от Брекзит. Между тези два лагера Тереза Мей се опитва да договори нещо като среден път, който ще даде достъп до ЕС без обвързване с правила. 

Както обаче стана ясно тази сутрин, главният преговарящ на ЕС Мишел Барние бе категоричен, че подобно нещо е непостижимо. Политическият редактор на Би Би Си Норман Смит обобщи по следния начин тази ситуация, Ако сделката по развода бе трудна, то изглежда, че търговската сделка ще бъде още по-трудна.

Кабинетът, този път в пълен състав, ще се събере отново утре. След като Великобритания напусне ЕС на 29 март 2019 година е предвиден преходен период от две години. Големият въпрос сега е как точно ще изглежда този преходен период, напълно ли ще продължават да важат правилата на общия пазар и митническия съюз или ще се намери някаква друга взаимноприемлива формула.


Прочети цялата публикация