БНР | 19.12.2017 09:03:16 | 154

Най-привлекателни за крадците в София са южните квартали


Домовите кражби са сред най-често срещаните престъпления у нас. Хиляди хора годишно се разделят с мобилни телефони, лаптопи, пари и бижута при набезите на крадците. Голяма част от живеещите в големите градове ще тръгнат на път преди Коледа и тогава идва „златното“ време за обирджиите.

По четвърт милион на месец са загубите на хората у нас от домовите кражби при това от удари само в София. Това показва статистиката на МВР за извършените обири в последните години. Според цифрите, само на месец в София се разбиват над 200 жилища като открадната техника, злато и пари са на обща стойност за над 250 хил. лева. Повечето задигнати вещи се продават по интернет няколко месеца след удара. Други пък се озовават в заложните къщи. В повечето случаи търговията се върти директно от домовете на съдържателите им. Там се съхраняват и крадените вещи. Полицията обаче рядко успява да ги открие, тъй като малко хора описват серийните номера на телевизорите, телефоните и лаптопите си. В София, най-привлекателни за крадците са южните квартали. Смята се, че там има по-богати хора, разказва Николай Нотов, началник сектор „Престъпления срещу собствеността“ в столичната полиция:

Факт е, че хората пътуват по това време на годината и това е рисков момент и трябва дас е вземат мерки, за да не се допускат извършването на кражби и съответно да се увеличат. Най-важното е хората да не държат пари и ценности вкъщи, да не афишират заминаването си, да намерят съсед, който да наглежда жилището им и да са по-съпричастни и бдителни при съмнителни лица или автомобили, които им правят впечатление, че седят и наблюдават да подават сигнали.

Според специалистът, една кражба не отнема много време. Най-често се крадат пари в брой, златни накити, часовници, електронни уреди, таблети, телефони и телевизори.

Една от най-изпитаните практики на крадците е да наблюдават социалните мрежи за хора, които се хвалят, че не са у дома си: Извършителите гледат как изглежда отвън жилището. Дали е санирано, дали е с нов вид, дали вратата е прилична и си правят изводи, че евентуално хората може да са по-състоятелни.

Целия репортаж чуйте в звуковия файл.


Прочети цялата публикация