БНР | 20.12.2017 17:09:43 | 213

Любомир Кючуков: Не се очакват съществени трусове в сътрудничеството между ЕС и Великобритания в сферата на сигурността


На завършилия в края на миналата седмица Европейски съвет беше взето решение, че ЕС и Обединеното кралство ще търсят и занапред сътрудничество в редица политически сфери, на първо място - в сферата на сигурността

Това каза за предаването „Нещо повече“ по „Хоризонт“ директорът на Института за икономика и международни отношения Любомир Кючуков в коментар за чутото на срещата "Отвъд Брекзит- бъдещото сътрудничество между  Обединеното кралство и ЕС“, която се провежда в София:

Това е проблем, който и занапред ще бъде предмет на разговори. Разбира се, трябва да се отчита по-широкият контекст. Първо, че Великобритания остава страна-членка на НАТО. Второ, трябва да се имат предвид новите взаимоотношения със Съединените Щати при администрацията на Тръмп и акцентът, който Европа поставя вече за изграждане на собствен капацитет за сигурност, който също е едно от основните направления на Европейския съюз.  Трето, разбира се, трябва да се отчитат и рисковете.

Кючуков не очаква „съществени трусове в периода на развод“ в сътрудничеството в сферата на сигурността.

Сигурността за Европа означава не само опазване на границите. Виждаме какво се случва с „Ислямска държава“. На териториите на Ирак и Сирия тя беше победена, но идеологическата компонента - тази радикална антизападна идеология, действа трансгранично и е тази хранителна среда, на практика, която съдейства за терористичните актове. От друга страна, тя способства за разделянето на европейските общества вътре в самите себе си - оформянето на едни капсулирани общества по линия етнос и религия и, от друга страна, силни крайнодесни ксенофобски тенденции в други части на обществото. Сигурността минава вече през съзнанието на хората и борбата е за съзнанието на хората. Интернет е част от тази борба!

Обсъждането на системата за предоставянето на убежища в Европа също ще бъде част от събитията по време на българското председателство

Има цял пакет от документи, подготвен от Европейската комисия, които са част от решенията в тази сфера. Ако не се лъжа, те са 7 на брой и те ще бъдат обсъждани в рамките на българското председателство. Разбира се, задачата на председателството е да модерира така това обсъждане, че да се стигне до решение. В крайна сметка, всичко зависи от позициите на отделните страни-членки. Най-трудно, безспорно, ще бъде темата за преосмисляне на така наречения „Дъблински регламент“


Прочети цялата публикация