БНР | 22.12.2017 11:12:16 | 142

Йордан Камджалов: Коледа е абсолютна мистерия, една бяла магия


„Сценична треска“ разговаря с Йордан Камджалов часове преди концерта на „Генезис оркестра“ на 18 декември в зала „България“.  Оркестър с участието и на много българи, които работят  в различни краища на света. Проектите, които до този момен са представяни пред българската публика са мащабни и с участието на хора „Музикална лаборатория за човека“, също сформиран и ръководен от Камджалов. Миналия сезон Оркестърът и хорът представиха „Деветата симфония“ на Бетовен, след това „Реквиема“ на Моцарт, само преди месец чухме и  Симфония „Фауст“ от Лист. А тази седмица в зала „България“прозвуча симфоничната поема „Коледа“  на Димитър Ненов.
Това е поводът за поредната ни среща с маестро Камджалов.

Великият Димитър Ненов препълва залата не по-малко от Моцарт и Бетовен, даже повече!!! 
Поклонът ми пред ренесансовия космополит Ненов е не по-малък от поклонът ми пред Ботев и Левски – написа във фейсбук Йордан Камджалов, а ние искаме да разберем от къде идва този респект?

Ненов изтръгва от битовизма, от чернозема и изпраща и връща в родината, в в космоса…


Мисля си, че проведохме един предконцертен или предколеден диалог, насочен не само към "Генезис оркестра" и Димитър Ненов, не само към конкретните неща, а потърсихме дълбокия смисъл в понятието „Коледа“ и „Рождество“ – велики принципи, пречупени през погледа на композитора и диригента.

За Ненов и за мен Коледа е абсолютна мистерия, една бяла магия...

Нека да има светрина, нека да има Рождество нека на има трансформация, пречистване, всеки който може да пали и да дава надежда, светлина упование и вяра...


Винаги, когато застане на пулта пред оркестър и  преди да вдигне ръцете си, Йордан Камджалов остава няколко минути в мълчание. Какво се случва в този момент в съзнанието му?

Чувство на отговорност, което напира във всяка моя клетка. Момент, в който мобилизираш всичките си вътрешни сили, за да бъдеш в състояние да проведеш силата заложена в партитурата.

А как става мобилизирането на силите, чрез някаква магия, молитва, йога?

Смирение, което е предвождано от свръх интетзинет  труд… Защото ако една инсталация не е подготвена, ня не може да проведе ток от високо напрежение, в този смисъл 99 процента от работата е техническа подготовка и другото е смирение, за да може този ток да протече. 

Токът на Ненов, токът на Лист, токът на Бетовен, токът на Моцарт, няма значение на кого, важното е да е висок ток. Това е изкуството, в което вярвам…
Ние сме само на 50 процента от нашата цел!

Камджалов вярва, че на България днес и е нужен нов Паисий, но той трябва да бъде колективен. Това е и посоката на неговите усилия, за създаване на  "лаборатория" в която да се стимулира творческата енергия на много хора. Не е необходимо всеки да бъде, диригент, цигулар или нещо специално. Достатъчно е да прави това, което прави по възможно най-добрия начин. Само така обществото може да стигне до трансформация. Какво още каза диригентът, ще разберете, ако чуете цялото интервю в прикачения звуков файл.


Прочети цялата публикация