БНР | 27.12.2017 05:40:01 | 191

Днес е Стефановден


Днес православната църква почита Свети Стефан - един от седемте ученици на Исус и първият християнски мъченик.

Стефан е сред най-разпространените имена в България. В превод то означава "венец", припомня игуменът на Троянския манастир, епископ Сионий:

Рождество Христово е 3 дни. 25, 26 и 27 (декември), като и в трите дни се дават различни акценти на вярата. На 25-и е раждането на Христос, на 26-и е почитането на чистата Богородица и Йосиф Обручник, на 27-и - първият мъченик на вярата Свети архиедякон Стефан. В тези дни сме радостни и щастливи. Ако сме верни последователи на Христос, в тези дни трябва да извършим добри дела за по-малките наши братя и сестри.

Празнични литургии за Стефановден ще има в храмове из цялата страна.

Варненският и Великопреславски митрополит Йоан ще отслужи тържествена света литургия в храм „Свети Иван Рилски“ в Търговище  днес на Стефановден, съобщи свещеноиконом Славчо Проданов:

За да даде своята благословия на нашите православни християни, пък и на всички – благословия за здраве, в Христовата любов, в мир помежду ни и мир по света. 

Като един от седемте ученици на Исус и един от първите, жертвали живота си в името на християнската вяра, Свети Стефан е наричан пръв мъченик или първомъченик. Той бил избран да разпространява и проповядва християнството в Палестина, поради което юдейските управници съзрели заплаха от нарастващия брой християни и направили всичко възможно, за да настроят хората от народа срещу богоизбрания дякон. 

Свети Стефан бил осъден на смърт от старейшините, поради клеветата на юдеите, че скверни Бога и Мойсеевия закон. Екзекуцията се състояла извън пределите на Йерусалим, в Йосафатовата долина, където бил замерян с камъни от разярената тълпа. Въпреки всичко, гласи легендата, мъченикът коленичил с последни сили и обърнал поглед към небето с думите: "Господи, не им зачитай този грях", след което издъхнал. 

Тялото на светеца не било погребано, а било оставено на птиците и зверовете. Според народното поверие, Божията майка наблюдавала мъченическата му кончина и се молела за него. Днес, мощите му почиват в Сионския храм в Йерусалим, след като през V век един свещеник получил видение за тяхното местонахождение. Според народните вярвания, Стефановден затваря цикъла на отминаващата година, за да отвори път на идната. 

В превод от старогръцки език Стефан означава "венец" и именно тази символика е една от основните причини празникът да се приема като венец на старата година и ден за равносметка. На Стефановден младите семейства гостуват на своите родители, кумове или кръстници, за да им засвидетелстват необходимото уважение. С 27 декември е свързан и обичаят ладуване, по време на който се събират неомъжените моми, за да извършат характерните обредни практики, които да им предскажат кога и с кой ерген ще се задомят. Всички те плетат китки, към които привързват пръстен или друга лична вещ, заедно с която ги потапят в менче, пълно с мълчана вода, след което го покриват с червено було. Когато се развидели, едната девойка се облича в булчинска премяна и докато останалите пеят ладанки /обредни песни/, тя гадае коя девойка с кой момък ще мине под венчило. 

На Стефановден имен ден празнуват: Стефан, Стефка, Стефания, Стефана, Стефи, Фани, Венцислав, Венцислава, Стамен, Стамена, Станимира, Станимир, Запрян, Стоил, Стоилка, Станчо, Станка, Стоян, Стоянка. 


Прочети цялата публикация