БНР | 28.12.2017 06:40:06 | 168

Валентин Радев награждава доброволците, извели хора от горящата Здравна служба в Овча Могила


Министърът на вътрешните работи Валентин Радев ще награди трима доброволци, реагирали незабавно на сигнал за пожар в здравна служба в Овча Могила и помогнали за безопасното извеждане на хората в близост.  

За предаването „Преди всички“ по „Хоризонт“ Тихомир Веселинов – един от доброволците от Кризисния център за реакция при пожари и аварии в село Овча могила - заяви, че не се чувства герой, тъй като реакцията при такива ситуации е нещо напълно нормално:

За около 5 минути се разигра цялата история. Здравната служба е в близост до Кризисния център, където работя и, по една или друга случайност, аз бях първият, който видя пожара. Реагирах много бързо. Уведомих кмета на селото госпожа Нели Великова. Тя, от нейно име вече, задейства 112  да бъде прекъснато захранването на поликлиниката. Започнах да звъня на другите момчета да идват и за около 5 минути бяхме на мястото . Лично аз само с гасителните работи се занимавах. Не съм запознат какво е ставало. В горящата сграда хора нямаше. В съседство, където е болницата, вече са извели хората от етажите само, в залата за отдих. Иначе друга евакуация не е имало при тях. Не са ги извеждали навън хората. 

Стефан Димитров – дългогодишен началник на служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ в Свищов, обявен за „пожарникар на годината“ през 2007 г. обясни, че най-важното в ситуация на пожар е да запазите спокойствие и да знаете как да реагирате:

Човек в такива ситуации винаги е стресиран, винаги е уплашен. Често пъти, когато колегите пристигнат на местопроизшествието, всеки ги дърпа: тука да гасят, тука гори, тук е опасно. Събирането на необходимата информация за колегите - какво има, как гори - трябва да стане още в първите минути, когато те пътуват към произшествието. Затова е и изискването, когато подаваме информация към тези служби, независимо за каква ситуация, да обясним точно, подробно, ясно какво е засегнато, какво гори, какво е наводнено, има ли застрашени хора, има ли в близост опасни предмети, материали, които биха причинили допълнително щети, както и точното локализиране на точното място, защото особено в малките населени места трудно се установяват и се познават всички места от колегите.

Димитров оцени високо работата на кризисните центрове в отдалечените райони, но  изтъкна, че все още набирането на хора в тях е трудно заради тромавите процедури.

Прочети цялата публикация