БНР | 31.12.2017 08:39:02 | 142

Иванка Мавродиева: Всеки президент намира и своя персонален стил при произнасянето на новогодишната реч



Традицията с президентските речи в новогодишната нощ съществува още преди 1990-та година, когато се произнасят новогодишни речи. Такива има и в Европа и не само. Това каза за "Хоризонт" професор Иванка Мавродиева - преподавател по „Реторика“ в Софийския университет „Свети Климент Охридски“

Те са президентска реторика, но са и държавническа реторика, и тържествена реторика, и концептуално говорене, тъй като държавният глава има за задача да представи не отчет, а обзор какво се случва, какво е станало през годината в държавата, в региона, в геополитически план, в отношенията с международни институции и в същото време да намери баланса между това какво е политика и държавност и тържествения тон. Всеки намира и своя персонален стил. При Желю Желев акцентът беше „демокрация, промени, евроатлантическа интеграция, контакти, отваряне на България към света“, заяви тя и припомни думите на Желев:

"Пожелавам на парламентарното мнозинство да престанем да се плаша от думата НАТО и да не плаши другите с нея. Все пак посрещаме 96-та, а не 56 година"

При Петър Стоянов основен акцент е бил прагматизмът, доколкото е възможно да се намери в управлението, откъм ценности и отново е фигурирал акцентът върху Европейския съюз, интеграцията, членството в НАТО, изтъкна професорът и припомни:

"Уважаеми госпожи и господа, след малко ще вдигнем наздравица за да посрещнем новата 2001 година. Пред прага на новия век и новото хилядолетие, надеждите и очакванията са още по-големи - надежди и очаквания за здраве и достоен живот, които всеки от нас носи в сърцето си за себе си и за хората, които обича. Но, за нас - гражданите на България - е много важно да си пожелаем последните изтичащи капки от този век и това хилядолетие да изтече и времето за хвърляне на камъни. Отдавна е време за свиждане, защото достатъчно сме решили в историята си".

При Георги Първанов в различните речи имаше опит за баланс между Русия, Европа и Щатите, изтъкна тя:

"Отброяваме последните минути на една година, която нямаше драматизма на последния период. Година, лишена от остри идеологически противоборства, на сериозни успехи в изчистването образа на България и утвърждаване нейния международен авторитет. Година на много нереализирани надежди и очаквания. Остава в историята една година, в която България направи важни неща вашите стъпки към завръщането си в голямото от европейско семейство, към което исторически принадлежим от векове …."

Наблюдавахме също един бизнес подход при Плевнелиев - да се очертаят нещата с фокус върху икономиката, коментира Мавродиева:

"Заобиколени от най-близките си хора, правим равносметка на отминалото, споделяме планове и мечти. Светът е в криза вече пета година, но нашите доходи и просперитет зависят най-вече от това какво произвеждаме, как използваме ресурсите, колко сме ефективни като нация. Не трябва да чакаме да свърши кризата или на поредните избори да ми обещаят всичко, а да запретнем ръкави, да си подредим държавата и собствения живот ден по ден, заедно и в правилната посока, защото всички искаме да живеем достойно в една уютна и модерна България. Това може да се постигне само със съвместните усилия на милиони българи, които гледат в една посока и споделят общи ценности".

Собственият почерк, наложен от президента Плевнелиев, който произнесе първата си новогодишна реч вън от президентството, седнал и в различен стил на говорене, е бил част от световна тенденция, към която са се присъединили предизентът на САЩ и канцлерът на Германия, изтъкна Мавродиева и припомни установената подмяна на визуални елементи, съпътстващи речта, а именно – представянето на планина в САЩ вместо Родопите

При реч на Първанов пък е било установено преповтаряне на елементи от по-предходна новогодишна реч, което също не е било прието добре изтъкна тя:

Българинът е чувствителен!  Той иска държавния главата да го оцени именно като такъв, да чуе значими важни неща, визия, установяване на тенденции, увереност за това какво Република България ще прави в следващата година и години напред.

Според експерта, в тазгодишната реч на президента Радев не бива да бъдат пропускани успехите, които България има в областта на културата, спорта, образованието,  икономиката.


Прочети цялата публикация