БНР | 05.01.2018 10:22:52 | 223

Ще остане ли интернет в Европа напълно свободен, неутрален?


В края на миналата година в САЩ отмениха правилата за т.нар. интернет неутралност. Най–просто – възстанови се възможността интернет компаниите да предлагат избрани услуги с приоритетен трафик и скорост за сметка на други, което предизвика недоволството на големите интернет компании.

Войната, образно казано, която се очертава между доставчици и създатели на съдържание в САЩ, определено би имала и по – глобални последици – по-високи цени за съдържание, например.

Никола Миладинов от представителството на ЕК в България обясни:

За сега нямаме признаци за потенциални и ограничения, например в американските инвестиции широколентови мрежи или 5Gразвитието.  Европейската комисия е в контакт с американските партньори, както на двустранно, така и на международно равнище, и се надяваме на положително развитие, но не мога да коментирам към момента въпроси, свързани с националното законодателство в САЩ. Комисарят по цифровата икономика и цифровото Мария Габриел прие декларация, заедно с водещи представители на Европейския парламент за управление на интернет. Цитирам: „Европейският съюз е твърдо ангажиран с откритостта на интернет в световен мащаб. И заедно с всички останали заинтересовани страни ще работи за осигуряване на дългосрочно устойчивост на този принцип. Интернетът на бъдещето ще бъде всеобхватен, прозрачен и надежден.“ Това, което ние в ЕС правим е да защитаваме правата на нашите граждани и фирми. Европейският регламент за отворения интернет ще продължи да защитава всичките европейски потребителски. В ЕС доставчиците на интернет услуги нямат право да са арбитър за успеха или неуспеха на представените услуги и съдържание. Всеки европейски граждани трябва да имат достъп до отворен интернет и всички доставчици на съдържанието и трябва да могат да предоставят своите продукти чрез висококачествена свободна мрежа.

Според юриста Слави Танкеин от Международния правен център, каза, че е рано да се говори за сериозни последици от отмяната в САЩ на интернет неутралността:

Това е изключително ново нещо – все пак е на една седмица. Незнам точно как ще работят интернет доставчиците в Америка. Реално е възможно и те да не предприемат стъпки към нарушаване на правата на потребителите си. Напълно е възможно един доставчик да сключи договор с интернет доставчика ми и да приватизира неговия трафик. В САЩ са задължени интернет доставчиците да упоменават изрично, когато има някакво блокиране на съдържание или намаляване на скоростта. Само че винаги имат възможност за шиканиране. В Европа, доколкото успях да намеря информация, големите телекоми, даже се заплашвали миналата година при приемането на това нещо в Европа за неутралност на интернет, са заплашвали и Европейската комисия, че няма да предоставят възможно най-добрите услуги на потребителите в Европа, ако това нещо бъде прието. На тях това им е технологично изгодно и рентабилно. В България, мисля, че това още не е възможното, защото важат законите в Европейския съюз. От миналата година има приета такава за законодателна промяна в Европейски съюз Така че мисля че това законодателна промяна в ЕС, така че, мисля, че това не е опасно за България.

Тежък лобизъм, с този израз започна своя коментар по темата Димитър Ганчев - член на УС на “Интернет общество”:

Добър израз е тежък лобизъм, защото доставчиците поне от едно десетилетие настояват да са в състояние да правят това, което сега им се разрешава – именно да таксуват и двете страни в процеса – и източниците на информация, и крайните потребители. Досега моделът винаги е бил, че всеки си плаща само за неговата си връзка до мрежата, но това, което сега ще е се случи е, че аз ще трябва да плащам не само на моя доставчик, ако съм източник на съдържание, но ще трябва да плащам и на вашия, и на доставчика на вашия съсед, и на доставчика в съседния град, за да може моето съдържание да се приоритезира през неговата мрежа. Аз ще трябва да плащам вече на всички, а не само на моя си интернет доставчик, което драстично променя принципа на работа на мрежата като цяло.

Подробностите можете да чуете в звуковия файл от интервюто на Добромир Видев с Никола Миладинов и Слави Танкеин и на Ирина Недева с  Димитър Ганчев. 


Прочети цялата публикация