БНР | 06.01.2018 08:23:37 | 200

Николай Кожанов: Вероятно ще има опити за подобряване на икономическата ситуация в Иран



Противник съм на идеята за еволюция на икономическите протести в политически. Бих казал, че тези искания вървяха заедно. Това каза в интервю за предаваенто "Събота 150" иранистът и сътрудник на кралския институт "Чатъм хаус" Николай Кожанов.

В началото, на улицата излязоха най-уязвимите от социална гледна точка слоеве на населението, недоволни от влошаването на икономическото положение на страната. После се присъединиха млади хора, представители на интелигенцията и средната класа, които са недоволни от определени аспекти на политическия живот на страната. Получи се взаимодействие между различни групи, които изначално имаха различни интереси и преследваха различни цели, добави той.

Според Кожанов причината за протестите не е външна намеса: Ако се придържаме към версията, че протестите са провокирани от някаква външна сила - аз не я споделям. Ако разгледаме версията за началото на вълненията, то те по-скоро са предизвикани от вътрешно политическата ситуация в страната. Някои обвиняват консервативните кръгове, в частност имама на Машхед, който изказал недоволство от дейността на президента Рохани. Става дума по-скоро за вътрешнополитическите борби като фактор за началото на протестите. Ако погледнем последващото развитие на събитията, то насъмнено външни сили се опитаха да влияят на ситуацията и на хода на протестите. Трябва обаче да избягваме конспиративните теории, които твърдят, че е имало някаква мощна подкрепа от чужбина. Става дума за така наречената информационна война, т.е. за начина, по който преди всичко западните медии отразяваха събитията в страната.

Кожанов не смята, че е възможно да възникне революционна ситуация в Иран: Принципно не бива да изключваме нови изблици. Аз обаче не споделям мнението на онези, които говорят за възникването на революционна ситуация или нещо подобно. Иран е много далеч от това, което в класическата политологическа теория се нарича революционна ситуация. Ще има, разбира се, периодично някакви вълнения и израз на недоволство. Отговорът на властта ще бъде двояк. От една страна ще видим опит за силово потушаване на вълненията и за изолиране или унищожаване на организаторите. От друга страна иранската политическа система е достатъчно гъвкава. След всеки изблик на насилие властта предприема редица мерки в социално-икономическата сфера, които трябва да подобрят положението и да решат противоречията. Вероятно ще видим по-нататъшни опити за отстъпки в социалната политика и за подобряване на икономическата ситуация.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

Прочети цялата публикация