БНР | 08.01.2018 07:24:35 | 49

Д. Марков: Промените в Закона за омбудсмана ще дадат допълнителна стабилност на нещо, доказало своята ефективност на практика


На първото си заседание за тази година правителството предложи промени в Закона за омбудсмана, свързани както с някои препоръки от комитета на ООН, отправени още през 2011 година. Димитър Марков от правната програма на Центъра за изследване на демокрацията уточни за предаването „Преди всички“ по „Хоризонт“, че препоръките не са бил със задължителен характер, а такива, които биха дали по-висок статут на институцията.  Той изрази очакване, че промените ще влязат в сила в близките месеци:

От създаването на институцията, народните представители бяха силно притеснени от този нов орган, който да защитава правата на гражданите и затова приеха законова рамка, която сравнително ограничаваше правомощията на омбудсмана. С течение на времето обаче институцията еволюира. Това не са първите промени. Трябва да припомним, че тя получи възможността да сезира Конституционния съд, получи ролята на превантивен механизъм –да  наблюдава местата за задържане и местата за лишаване от свобода – роля, която също институцията успява да изпълнява много ефективно. Така че, това е просто една поредна стъпка. Трябва да се отбележи, че голяма част от промените всъщност, по законодателен път, стабилизират нещо, което е институцията така или иначе прави. Законът ще даде една допълнителна стабилност на нещо, което е доказало своята ефективност на практика.

Освен престиж за страната ни, промените ще ѝ дадат възможност да играе по-съществена роля при определянето на международните политики по отношение правата на човека, обясни Марков. Той е бил впечатлен от възможността неправителствени организации да номинират кандидат за поста на омбудсмана, както и от предложението за замяна на тайното гласуване с явно.


Прочети цялата публикация