БНР | 09.01.2018 06:58:41 | 110

Любица Томова: Да разглеждаме боклука не като проблем, а като ресурс


Всеки от нас като индивид генерира около 500 кг отпадъци годишно, 40 на сто от това количество са органични отпадъци, които вместо да бъдат изхвърляни на сметищата, могат да бъдат компостирани. Това обясни в интервю за предаването "Преди всички" Любица Томова, изпълнителен директор на Сдружението на югозападните общини. 

Проектът на сдружението „Компостирай“ по Програмата за трансгранично сътрудничество между България и Македония имаше за цел да насочи общественото внимание върху този проблем и да демонстрира в определен брой домакинства как това може да се случи на практика, каза Томова:

Защото този процес на рециклиране се случва в самата природа дори без намесата на човек. Тоест няма никакви разходи за електроенергия, поддръжка, не са нужни някакви специални умения от всеки един от нас, за да компостира в домашни условия. Като процес, освен че е полезен за хората от екологична гледна точка, за околната среда, всъщност като краен продукт получаваме и така нареченият компост, естествен тор, който след това може да бъде използван в градинарството от всеки от нас.

В рамките на проекта "Компостирай" 800 домакинства от 27 целеви общини са получили домашни компостери. Отзвукът е изключително положителен, а интересът - доста голям, съобщи Любица Томова.

Томова прогнозира, че до края на настоящата година може да бъде финализирано изграждането на модерната регионална система за управление на отпадъците за общините Благоевград, Симитли, Кочериново, Бобошево и Рила, забавено заради обжалване от екоорганизация. На този етап единственото депо, изградено по евростандарти - в Разлог, може да продължи да поема отпадъците от Благоевград, допълни Любица Томова.  

Запитана дали боклукът на югозападните общини може да стигне и до софийския завод, тя коментира:

Засега се търсят и други варианти, но ако има възможност и съответно капацитет София да поеме част от тези отпадъци, защо не? Не бива да забравяме, че отпадъците на този етап за нас са проблем, но в същността си те са истински ресурс. Така че да стигнем и до този момент - да не гледаме отпадъците като проблем, а като ресурс.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.


Прочети цялата публикация