БНР | 09.01.2018 07:07:24 | 66

Веселина Ралчева: Предстоят катаклизми на пазара с лавандула


През последните години качеството на българското лавандулово масло се измени драстично, не на всяко масло, най-вече това се получава в Северна България. В Северна България има много повече лавандула с т.нар. обърнати показатели, т.е. лавандуловото масло се получава с показатели, които не отговарят на БДС и двете най-важни съставки са обърнати в обратно съотношение. Това коментира в предаването „Преди всички“ Веселина Ралчева от Българската асоциация „Биопродукти“ относно посегателствата върху лавандуловите полета. Тя прогнозира, че предстоят катаклизми на този пазар.

В последните 2 години се задържа много висока цената на лавандулата. Има страшно много нови насаждения и освен това се насадиха на места, на които досега това не е било традиционна култура, както е Северна България. Там и добивите са много големи. Това я прави изключително доходоносна и привлекателна за земеделските стопани.

По думите й лавандуловият разсад се краде с цел да се продаде или презасади. Крайната цел е създаване на нови насаждения, добави Ралчева.

От една страна кражбите са нещо, което постоянно ни съпътства, но тук се прибавя и фактът, че е невъзможно в момента да се намери лавандулов разсад. Търсенето е толкова голямо, че няма толкова произведен разсад, а той не се произвежда от днес за утре. Липсата вдига цената на разсада е по-висока от всякога – движи се около 20 ст., докато през годините е била 8-9-10 ст. Такива стойности, които достигна тази година, не са познати в последните 15-20 години.

Както с лавандулата, така и с всичко останало, се купува масово от всеки, който предложи, и никой не прави проверки на нови насаждения, подчерта Ралчева. Тя смята, че се проверяват единствено тези производители, които кандидатстват по инвестиционни проекти:

Хората, които отиват и си начертават тази година една нива с лавандула за субсидия, си получават субсидията, без никой да ги попита откъде и как са си купили разсад и са го засадили

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

Прочети цялата публикация