БНР | 09.01.2018 09:58:05 | 196

Обичаят "Джамал" - едно от "Живите човешки съкровища" на ЮНЕСКО


Едно от "Живите човешки съкровища" на ЮНЕСКО е обичаят "Джамал" от русенското село Кошов. Това е зимна обредна игра в периода след Мръсните дни. В тази маскарадна традиция целта е да се подреди светът след хаоса, да се изчисти от всичко старо и лошо, за да се създаде ред и да се въздаде здраве и плодородие.

Кореспондентът на БНР Ася Пенчева обяснява какво представлява обичаят: Да е лъв, не е лъв, а реве като лъв; да е магаре, не е магаре - по-голямо идва; тялото му като на слон, покрито с козяци и тъкани кърпи, устата му като на дракон с грамадни тракащи зъби. Пък името му - чак смешно - Татунчо. Водят го Хаджи баба и консула, развеждат го от къща на къща, затрака с грамадните си челюсти да прогонва злите духове. А те, лошотиите и болестите, като видят страховития Татунчо, се плашат, бягат и не доближават селото.

Всичко това, което се случва в селото, вече е описано от етнолозите. За значението и смисъла на "Джамал" припомня проф. Николай Ненов, директор на Историческия музей в Русе, който всяка година става свидетел на обичая:

Това е обичай, който е жив, в него има приемственост – виждаме и малките, и големите. Оцеляването му е гарантирано, а това е една от най-важните предпоставки, за да покажем кои са „Живите човешки съкровища“. Този обичай се вписва в една много широка перспектива на регионалния фолклор. /…/ Виждаме един старинен обичай, който в този миг прави мост между минало и бъдеще, между сезоните, между годините, а и между поколенията. 

Целия репортаж чуйте в звуковия файл. 

Прочети цялата публикация