БНР | 09.01.2018 14:54:06 | 68

Шаламанов: След дискусиите на КСНС до края на май трябва да има програми за превъоръжаване и за изследване


Инициативата на президента е похвална но на последния КСНС от май 2017 година имаше съгласие по 10-11 точки, а бяха изпълнени само 2 – актуализация на Стратегията за национална сигурност и изработването на План за  постигане на разходи за отбрана в размер на 2 процента от БВП, приет на 4 януари 2018 г.

Това каза за предаването „Нещо повече“ по „Хоризонт“ бившият министър на отбраната Велизар Шаламанов по повод решенията на КСНС при президента от 9 януари.

Поне аз виждам голямо противоречие между нищо нивото на амбиция при днешните дискусии, при постигнато съгласие днес и този план като официална позиция на правителството. Именно затова, ако искаме тези добри идеи да се случат, тези планове трябва да бъдат още сега актуализирани и да се стигне до такава Национална програма, която е ресурсно осигурена и която е свързана с конкретни изпълнители. Такива  за България има, но те трябва да бъдат консолидирани, добре управлявани и ресурсно осигурени.

Този план по никакъв начин не увеличава разходите за отбрана. Към момента, той е само едно намерение, защото реално разходите за отбрана се фиксират в Закона за държавния бюджет и в прогнозата , а там те не са увеличени. Дори в този план истинското увеличение на разходите се предвижда след 2021 година, тоест след мандата на това правителство.

Със сега предвидените разходи за отбрана практически не могат да бъдат реализирани такива амбициозни цели, за които днес се говори. Не може да бъдат реализирани цели, свързани с международно сътрудничество, ако основните разходи ще бъдат за поддържане на старата и практически негодна техника! Или ще се придобива нова техника изцяло на национална основна без участие в националния проекти? Също така България една от малкото страни, която някак си не успява да приеме Национална програма за изследване и развитие на отбранителните технологии. Има много стратегии и те се пренаписва, но не се стига до финансово осигурена програма, а това е единственият инструмент да бъдат консолидирани звената, които се намират в университетите, в БАН, в индустрията да работят по конкретни национално финансирани проекти, които мога да ни позволят да се включим или да имитираме многонационални проекти и да привлечем и външно финансиране.

Според Шаламанов България ще понесе „сериозна критика“ на срещата на върха на НАТО през юли, ако продължава „по този начин“.

Мисля че до Международната изложба Хемус в края на май в Пловдив, България, ако наистина е сериозна по тези въпроси, които днес са дискутирани, трябва да има финансово осигурена национална програма както за превъоръжаване, подобно на законите за военно програмиране на Франция, така и национална програма за изследване и технологии, финансово осигурена, консолидираща всички изследователска и развойни звена в академичния сектор и в индустрията! Едва тогава ние можем да предложим тези инициативи за присъединяване на други страни и да преценим в кои инициативи на други страни ние можем да участваме.


Прочети цялата публикация