БНР | 10.01.2018 14:46:02 | 377

Европредседателството няма да катализира реформи, но може да освети ключови проблеми


Очаквам да видя някакви политически позиции, когато започне първият ден на парламента, който предстои да се открие, каза журналистът Емилия Милчева в интервю за предаването  „Нещо повече“.

Като че ли всички, или поне тези, които заявяват недоволство, се стремят да създадат една картина „всички срещу Борисов и ГЕРБ“. На този фон обаче не проличава наличието на някаква ясна и системна опозиция. БСП във всички свои опити да бъдат опозиционни, в крайна сметка винаги имат един лимит, зад който имаме нерегламентирано съгласие, включително и с ГЕРБ, и с ДПС, и със основните играчи, добави тя.

Милчева коментира и решенията от Консултативния съвет: Всъщност той препотвърди заделянето на едни пари, които ще бъдат изхарчени за модернизация на Армията. Т.е. най-вероятно част от тях ще потънат като едни сериозни комисионни за закупуването на необходима техника, но нито за момент не стана ясно как България подкрепя тези идеи за европейска армия или нещо друго, нито пък стана ясно какво ще се прави с доста трагичното положение на армията, където има сериозен отлив.

Милчева изрази скептицизъм по отношение на това дали Европредседателството ще успее да катализира начало на реформите в България.

Журналистът Веселин Стойнев смята, че има две паралелни линии на напрежение, които не се свързват помежду си: Тези девет протеста и убийствата от началото на председателството, по никакъв начин не се свързват директно, политически с някакво опониране на ГЕРБ. В есенцията на политическата опозиция е вотът на недоверие, който предстои на 17 януари. Този вот сякаш е забравен, сякаш е предварително детрониран от изказването на Ахмед Доган, че ГЕРБ няма алтернатива. Всъщност, ние наблюдаваме сякаш неполитически опити за изкрънкване на нещо от властта. Всички тези протести са някакви съсловни протести и те нямат политическа, поне засега, опаковка и няма дори кой да я направи. /…/ Имаме едно някакво жалване пред „добрия цар“ Брюксел, съсловно, което се опитва да изкрънка нещо от нашето правителство, но нашият „селски добър цар“ успява да каже на Брюксел „Вижте, аз не съм Качински. Тук си протестират срещу мен, даже им давам пари от тези, които вие ни давате. Давам им ги да си слагат билбордове, да си протестират колкото искат. Ние сме пълна демокрация.“

Протестите се използват като опит за спечелване на нещо с помощ отвън, беше категоричен Стойнев. Според него обаче не може да се очаква разклащане на властта: Няма легитимна база за разклащане на властта. Първо, защото няма такава вътрешнополитическа алтернатива. Ако имаше, тя щеше да се появи отдавна, а и няма как да бъде легитимирана пред публиката, защото в крайна сметка, българското обществено мнение е проевропейско и е настроено позитивно към председателството. От друга страна, това Европредседателство може да помогне да се осветят всички ключови проблеми на България. В този смисъл и протестите може да се окажат позитивни.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


Прочети цялата публикация