БНР | 11.01.2018 08:03:31 | 115

К. Дикинсън, Радио Франс: България не държи монопола за корупция в Европа


България е закъсняла с представянето си в Евросъюза преди поемането на ротационното председателство и това до голяма степен е довело до негативните публикации в западните медии, но страната ни е направила интелигентен ход с опита си даде европейска перспектива на Западните Балкани. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ известният френски журналист Кантен Дикинсън, завеждащ секцията в Брюксел на Радио Франс и специалист по въпросите на Европейския съюз.

Журналистът е убеден, че председателството е шанс не само представителите на медиите, но и европейските чиновници, както и тези на страните-членки на ЕС, да опознаят по-добре държавата, която го поема.

Съжалявам обаче, че преди първи януари нямаше биографични материали и видеа. Те можеха да бъдат разпространени далеч по-рано сред журналистите, базирани в Брюксел, както и сред специалистите по европейска и международна политика. Не разбирам защо това не бе направено, а на първи януари българското правителство изпадна в паника заради негативния образ, който му беше създаден. По принцип председателството се подготвя две години по-рано, а половин година преди поемането му е необходимо активно общуването с всички представители в Брюксел, за да се даде най-точната възможна представа за страната, която ще оглави съюза.

Дикинсън смята, че е възможно да има 44 досиета, по които да се работи в рамките на председателството през следващите 6 месеца, но не всички могат да имат еднакво значение. Той предупреждава, че в системата, при която щафетата се предава в такъв кратък срок, е най-добре българите да не оповестяват непремерени амбиции:

Досиетата, които българите са наследили от естонците и ще предадат на австрийците, трябва да се управляват интелигентно, деликатно и – ако е необходимо - твърдо.

Сред приоритетните теми Дикинсън откроява: Брекзит, . който ще навлезе в критична фаза, миграцията, която ще бъде на дневен ред в продължение на много години, зачатъкът на европейска отбрана, който ще се развива занапред, като в този случай, анализаторът определя България като страна, която може да предостави опита си, тъй като нейният държавен глава е бивш командир на военновъздушните сили.

В допълнение към коментара си за негативни публикации срещу България в много европейски медии кореспондентът на Радио „Франс“ в Брюксел отбеляза:

Такива статии не са приятни за българския народ и правителството, но кой би могъл да си представи, че в Европа съществува идеален народ и прекрасен кабинет. Ако искаме да се създаде правдив образ, няма как да се каже, че всичко е добре и всички са щастливи. Когато казваме, че корупцията е проблем за България, която всъщност не държи монопола за корупция в Европа, или че това е най-бедната държава в Европейския съюз, говорим за реалности, става дума за критерии, по които това може лесно да се определи. Всъщност не е срамно да си беден, особено ако си на път да го преодолееш. Колкото до корупцията при специфичната ситуация, в която се намират България Румъния, Европейската комисия използва юридически инструменти, които да дадат благоприятен ефект. По отношение на законодателството за борбата с корупцията намирам, че България е в по-добро положение от Румъния, така че негативните материали няма да повлияят на моето отразяване на българското председателство.

Според Дикинсън солидарността между по-богатите и по-бедните членове е кредо, върху което общността е изграждана от 1951 г. Той определи поведението на управляващите в част от страните от Вишеградската четворка и по-конкретно – Полша и Унгария - като егоистично и насочено към спечелване на електорат и даде пример с твърдението им, че не се съпротивлявали на диктатурата на Москва 40 години, за да попаднат под диктатурата на Брюксел:

Това е лошо и несправедливо. Не мисля, че въпросът ще бъде решен, нито по време на българското, нито по време на австрийското председателство. Не виждам решение нито на полския, нито на унгарския случай в рамките на годината. Задействането на член 7 е дълга процедура и изисква време, но напредък може да бъде постигнат, както и да се изгладят острите ръбове. А има и други неща за вършене.

Сред тях журналистът открои темата за Западните Балкани:

Намирам за много интелигентен ход това, че българите отстъпват от историческите си географски позиции и се опитват да приближат Западните Балкани към Европейския съюз. Защото наистина е тревожно, че Сърбия и Косово предприемат стъпки, които са далеч от Европейския дух и интеграция.

Дикинсън си поставя за цел през идните дни да идентифицира кой в българското правителство  има тежест и кой не, както и да разбере кой сред българските управляващи говори добре френски, за да го запише и представя пред франкофоните в Европа и Африка. Очакванията му са още:

Да разбера как икономиката и ежедневието са се развили след последното ми пътуване до България през 2007 година. Цифрите са окуражителни, но много често просперитетът не се разпределя равномерно сред хората.

Журналистът е в групата представители на медиите, които днес пристигат у нас за официалното откриване на Българското председателство на Съвета на Европейския съюз. Разговорът на кореспондента на БНР в Брюксел Ангелина Пискова с Кантен Дикинсън можете да чуете от звуковия файл.


Прочети цялата публикация