БНР | 11.01.2018 12:44:31 | 225

Ева Шилер, журналист от ZDF: Идеята е да погледнем към България през българите


България рядко стига до телевизионните зрители в Германия. Информацията за нашата страна е оскъдна, а когато я има - обикновено е доминирана от две теми - бедност и корупция. Заглавията в германската преса от началото на годината, когато България пое председателството в Съвета на ЕС, са почти еднакви: „Най-бедната страна в съюза става европредседател“, „България в схватката на корупцията“, „България - корумпирана, но удобна за употреба в ЕС“. Тези дни в София пристигна група журналисти от водещи световни медии, за да отрази официалното начало на половингодишното председателство. Един от тях е Ева Шилер, чиито репортаж от София ще бъде излъчен в обзора на деня на телевизия ЦДФ в четвъртък.  Шилер е кореспондент за Югоизточна Европа на обществената германска телевизия. Тяхното студиото е във Виена и затова тя следи и събитията в Австрия, която поема председателството на Съвета на Европейския съюз от България. За предаването „12+3“ по „Хоризонт“ тя сподели:

Единият герой в репортажа ми е Христо който, се е върнал в България, за да започне наново и основава фирма. Вторият ми герой е журналист, който е напуснал България, защото е получавал заплахи заради критичните си репортажи за корупцията в страната. Записахме и мнението на експерт по проблемите с корупцията и престъпността. Направихме и много кадри в София. Идеята е да погледнем към България през българите, за да разкажем какво се е случило в годините след приемането ви в Европейския съюз, какви проблеми са решени, но и кои все още са на дневен ред.

Мисля, че е първото нещо, за което се сещат германците, когато чуят за България, са българите, които живеят и работят в Германия. След това, разбира се, е корупцията и бежанската вълна, която мина през Балканите.

Тъй като Австрия поема щафетата от България, темите около Европейския съюз тук са по-популярни, но по принцип ЕС е трудно смилаема тема за нашите зрители, в това число и поемането на председателството. Но, за нас пък това е добър повод да погледнем към България. Мисля, че български политик беше казал по този повод, че с европредседателството всъщност започва българското членство в Европейския съюз.

В журналистическия си подход ЦетДеЕф се стреми да включва в репортажите си по-малко изказвания на политици от пресконференции и да представя проблемите  през съдбите на хората или да намерим онези експерти, които могат да ми показват как например България може да последни при решаването на сложни въпроси в рамките на Европейския съюз, обясни Шилер.

Като кореспонденти се опитваме да представяме страната, в която снимаме, но  същевременно се стараем да не обслужваме клишета, а да представяме тези, които са непознати за германския зрител. Едва ли са много хората в Германия, които знаят, че много млади българи се връщат в страната си, защото виждат по-добра перспектива за себе си или за бизнеса си. Мисля, че много германци продължават да си представят България все още предимно в сиви комунистически тонове.


Прочети цялата публикация