БНР | 15.01.2018 13:28:28 | 174

Изпълняват ли кметовете и областните управители задълженията си за почистване на речните корита 




За изпълнението на дейностите за осигуряване на проводимост на речните корита се извършва текущ, последващ контрол, проверки по сигнали на граждани и по искане на Министерството на околната среда.  Контролът се осъществява от Басейновите дирекции, обясни Кремена Симеонова, главен експерт в отдел Управление на риска от наводнение в екоминистерството. Тя информира, че през първото полугодие на 2017 година са извършени общо 996 проверки на речни участъци с обща дължина е 739 километра -  380 от тези речни участъци са разположени в границите на населените места, а останалите са извън урбанизираните територии. Като цяло се изпълняват предписанията  - специално за 2016 година има съставени 20 акта за установяване на административно нарушение и са издадени 17 наказателни постановления, допълни Смимеонова.

Жители на най-засегнатите от наводненията през есента на миналата година села в Община Камено подадоха сигнал за недобре почистени дерета на реките извън населените места. Около 270 души от селата Полски извор и Ливада са внесли подписка,  в която настояват за предприемане на необходимите действия. Заместник кметът на Община Камено коментира как местната власт изпълнява ангажимента си за почистване на речните корита и деретата:В момента водата тече безпрепятствено, достига до края на населените места и рязко си личи границата докъде е общинско  и докъде е държавно - държавните не са пипнати. Получава се така наречената "тапа" -  водата няма къде да отиде и на практика правим едни "басейни" в селата. В Черни връх специално този проблем го няма, уточни зам.-кметът.
Около 200 хиляди лева са необходими за почистване на деретата в района на Община Камено. За извън урбанизираните територии отговорността е  на областната администрация. Заместник областният управител на Бургас Владимир Крумов обясни: След наводнението в област Бургас ние сме подготвили документи и сме изпратили искане до Междуведомствената комисия за възстановяване от бедствия и аварии към Министерски съвет и към Фонд "Солидарност". В петък получихме подписката от жителите на тези три села и автоматично сме я обработили и сме изпратили наново същите искания към Министерския съвет и Междуведомствената комисия, като очакваме в края на месеца, когато утвърдят бюджетите на областните администрации, да имаме предвидени финансови средства за тази дейност и да започнем фактически почистването на тези дерета извън урбанизираните територии на тези три села и не само на тях, а и на много други  в цялата област.
168 речни участъка са проверени на територията на Басейновата дирекция "Западнобеломорски район". Санкциите за кметовете и областните управители може би са доказателство за това до каква степен спазват ангажиментите за осигуряване на проводимост на речните корита и деретата. Елица Кукова, директор на Дирекция "Контрол":През 2017 година от Басейнова дирекция "Западнобеломорски район" са съставени 4 акта за административно нарушение във връзка с неосигуряване на речна проводимост и в момента са издадени 3 наказателни постановления.
Друг, но вече положителен пример идва от друг район на страната - кметът на Бойчиновци твърди, че на територията на общината няма рискови участъци и непочистени речни корита и дерета. 
 А в Пазарджишка област  дронове ще следят за състоянието на речните корита - използването на тази техника се налага най-вече в труднодостъпната планинска част на региона, където работата и контрола при почистването на реките е затруднен. 
Повече по темата чуйте от звуковите файлове. 

Прочети цялата публикация