БНР | 16.01.2018 09:33:48 | 193

Вени Марковски: Има 8 начина да разпознаете фалшива новина в интернет


Фалшивите новини са големия проблем, пред който сме изправени в последните години и създаването на тази експертна група всъщност цели намиране на решение на този проблем.

Това каза за предаването „Хоризонт до обед“ експертът Вени Марковски по повод участието си в първото заседание на работната група на високо равнище за борба с фалшивите новини към ЕК:

Не съм виждал много често такива случаи, в които политици, особено български, какъвто е Мария Габриел, да се стремят да постигнат нещо толкова бързо и толкова добре разписано. Събрани са 40 експерти от целия свят. Целта е да се представи на Европейската комисия състоянието на проблема и възможните видове решения, за да може ЕК да излезе със съобщение към края на април месец за решаване на този проблем, който ще включва всички заинтересовани страни. Това е нещо, което не се практикува много често в управленските среди.

Всъщност последният пример (за фалшиви новини), който е свързан с България е словото на Доналд Туск от миналата седмица по време на откриването на Председателството на ЕС. Само 12 часа след като той произнесе своето слово, което беше възприето масово от всички медии, с добри чувства, тъй като човекът, макар и поляк, говори на български в продължение на три-четири минути. На следващия ден сутринта беше публикувана една такава „партенка“. Всъщност българската дума да фалшиви новини отдавна съществува и тя е „партенка“. Опитаха се да хвърлят сянка върху Туск като беше публикувана снимка на която бил дядо му, пък той е бил нацист, пък бил в ss и не знам си какво си. Всъщност, това нещо беше направено много бързо, много успешно и се наложи да се потърси истината.  Истината се оказа  че е далеч от това, което се разпространява. В момента, в който интернет общността реагирахме и извади наяве фактите, се появиха още повече хора, които започнаха да убеждават в социалните медии, че в Доналд Туск има нещо гнило, че в Европейския съюз има нещо гнило, в бъдещето на България в Европейския съюз и така нататък и така нататък…

Няма съмнение,  че не може да се разчита само на технологиите да се справят с този феномен. Няма как партенката да бъде опровергана само благодарение на технологиите. Има обаче един много хубав начин за разпознаване на фалшивите новини, той е създаден от Международната федерация на библиотеките асоциации и институции -  таблицата с 8 начина за различаване на фалшиви новини в интернет.

Между тези 8 начина е да се види какъв е сайта, от който се сваля информацията, да се прочете повече от заглавието, да се види кой е авторът, какви източници се използват, дали датата на публикацията е актуална, защото често стари фалшиви новини се „рециклират“, да се попитат експерти  дали наистина това, което пише, е вярно.

Проблемът и фалшивите новини е сложен, защото няма медии, които разпространяват само фалшиви новини, смята Марковско. Често някоя фалшива новина се разпространява от сериозна медия без тя да знае, че това е фалшива новина. Там където има журналисти и редактори обаче, разпространението е по-трудно. Истинската медия би се извинила на читателите си за допусната грешка, а фалшивата никога не би направила подобно нещо, допълни той.

Това изисква друга култура. Изисква може би малко повече да сме европейци в България, отколкото байганьовски и да се опитваме да се надхитрим, да излъжем читателите. Вярно е, че те  повече се лъжат и по-лесно кликват върху сайтове, които имат сензационни новини, но в края на краищата въпросът опира до възпитанието и образованието 


Прочети цялата публикация