БНР | 17.01.2018 16:30:36 | 55

Александър Кашъмов: Достъпът до информация и прозрачността на управлението са основното лекарство против корупцията


Достъпът до информация от държавата и прозрачността на управлението всъщност е основното лекарство против корупцията, това е основното средство за превенция на корупцията, хигиенното условие да няма корупция. Това заяви в предаването "Нещо повече" Александър Кашъмов, който ръководи Правната програма на фондация "Достъп до информация".
В България достъпът до информация се оказа много важен в последните години, защото ние виждаме неуспехите на тези класически държавни институции, като например прокуратурата и полицията да се преборят с явлението корупция. И всъщност в ръцете на разследващите журналисти, в някои случаи на неправителствените организации, дори на отделни граждани, останаха някои от разследванията, разкриванията на факти за корупция или за нередности в държавното управление, посочи Кашъмов.
Като цяло може да се каже, че за изминалите 17 години, откакто има Закон за достъп до обществена информация, нещата се подобряват, но те се подобряват много бавно, с огромно нежелание от страна на държавните институции, особено в изпълнителната власт, обобщи Кашъмов:
Аз съм извадил списък за последните откази от последните месеци от миналата година по ключови заявления на журналисти. Имаме Комисия по отнемане на имущество, която отказва да даде информация, имаме Прокуратура, която отказва да даде информация, имаме МВР, което например не дава информация на различни журналисти за тези хора, които бяха експулсирани в Турция, т.е. още има много ключови проблеми. Има нежелание, въпреки че иначе от друга страна има и развиващи се практики. Например една инициатива за добро управление, която се разви на правителствено ниво и Порталът "Отворени данни" може да се посочи като позитивна инициатива. Но в същия момент проблемите остават. 
Антикорупционният закон не влияе пряко върху механизмите на достъп до информация, коментира още Александър Кашъмов:
И слава Богу, защото този закон накрая се оказа с толкова лошо качество, че той всъщност е много голяма крачка назад в сравнение с това, което държавата постигна за 17 години при различни правителства. В момента заради това, че се работеше на коляно, без премисляне, на финала на 15 декември по един мрачен начин цялото народно събрание се обедини около това да няма защита за подателите на сигнали за корупция. Това означава, че утре вие, медиите, вашите колеги разследващи журналисти, които разкриват сигнали за корупция, могат да бъдат съдени от страна на министри, на други висши политически длъжности, за това, че са се осмелили да разкрият някакви нередности. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

Прочети цялата публикация