БНР | 18.01.2018 10:44:01 | 311

Нова, Северна, Горна към името Македония били предложени от посредника на ООН


Република Нова Македония, Република Северна Македония, Република Вардарска Македония, Република Горна Македония и Република Македония (Скопие) - това са предложенията за името на Македония на специалния посредник на ООН Матю Нимиц, твърди македонският новинарски портал мкд.мк, предаде БГНЕС.

Офертите на американския дипломат се появиха часове след приключването на преговорите в сряда вечерта между македонската и гръцката делегация в Ню Йорк в присъствието на Нимиц. Македонската бе ръководена от Васко Наумовски, а гръцката от Адамантиос Василакис.

Съкратения вариант на името, което може да се използва е - Nova Makedonija, Severna Makedonija, Vardarska Makedonija ili Gorna Makedonija (наименованията са на латиница, както ще се изписват в международните отношения – бел.ред.).

По отношение на езика има две предложения „македонски“ („makedonski“), или „official language of the Republika Severna Makedonija или Nova, Vardarska, Gorna.

Името, което ще бъде прието ще се използва както в двустранните отношения, така и на международно ниво.

Македонското правителство заяви, че на този етап "се създават условия за придвижване на процеса напред и изходът ще зависи от готовността на компромис и от двете страни, като се имат предвид различията".

Самият Нимиц каза, че е дал предложенията си на двете страни. "Те трябва да ги представят на техните правителства, които трябва да ги обсъдят и да вземат решение дали ще се стигне до взимане на решение", добави той след преговорите в Ню Йорк.

Спорът за името блокира интеграцията на Македония в НАТО и ЕС. Атина се опасява, че името Македония съдържа териториални претенции към неин северен регион със същото име.

Със споразумение от 1995 г. Гърция позволи на страната в международните отношения да бъде наричана Бивша югославска република Македония.

Това е името, с което Македония бе приета през 1993 г. в ООН, така е наричана в НАТО, ЕС и други международни организации. Но по конституция, приета след отделянето от Югославия през 1991 г., тя се нарича Република Македония.

Прочети цялата публикация