БНР | 18.01.2018 12:41:09 | 426

Хлебната терапия обединява обикновените хора и тези в неравностойно положение



През годините проектът „Хлебната къща“ се доказа като уникален и успешен модел на социално-културен център, който приобщава различни етнически, групи и хора със специфични потребности.Хлябът е средство, което обединява и сближава хората, смята екипът на Хлебната къща в София. Сандра Топалска разказва, че хлебните терапии променят ежедневието на техните посетители, тъй като са възможност да направят нещо различно.Хлебна терапия, посветена на световния ден на думата "благодаря" е една от последните изяви, събрала младежи с физически и умствени увреждания от дневния център „И нас ни има.“ Домакините припомниха, че въпреки забързаното ежедневие, всеки трябва да намери време, за да изкаже своята признателност към околните и малките неща, които изпълват със смисъл всеки ден. Младежите посещават хлебните терапии поне веднъж месечно от  две години насам. Голяма част от тях вече знаят наизуст рецептата за автентичния квасен хляб, който приготвят често - брашно, сол и вода. Анжела Илиева, ръководител на дневния център за младежи с увреждания „И нас ни има“, посочи, че отношението на обществото към хората със специални нужди се е променило положително през последните 10 години. За да бъде преодоляна социалната изолация обаче трябва повече да се общува с тях, за да могат те да придобиват нови умения. Понякога хората избягват контактите с лица с увреждания, защото се опасяват, че ще се разстроят от срещата. Сандра Топалска обаче е категорична, че общуването с представителите на тази група може да промени дълбоко представите ни за тях.  Други инициативи на хлебната къща, които предстоят този месец са "Квасен хляб на тъмно" и "Баницата на нашите баби", обяви в предаването "Хоризонт до обед" Милена Караканова от къщата. Тя е категорична, че месенето на хляб напълно променя хората, които участват заедно в процеса и се сближават:

Имаме завеси, които затъмняват помещението на 100%. Идеята е зрящи и  незрящи да месят заедно, през месенето на хляб да "стъпиш в обувките" на човек, който не познаваш човек, който ходи по съвсем различен път. 

За събитието има символична входна цена, а средствата отиват като хонорар за хората със затруднено зрение.

Участниците в "Баницата на нашите баби" могат да разберат защо правим баница, а не бюрек и къде е символът на това тя да е вита. 

Галина Лачева от неформалната доброволна инициатива  „Солидарна кухня - София“ разказа, че екипът на кухнята и на Хлебната къща ще участват в месене на хляб,  който ще отидеш за бедни хора и хора в неравностойно положение.

Нашата кауза е хората в неравностойно положение да възвърнат своето достойнство, да се включат по-активно и равнопоставено в живота на обществото. На практика, се опитваме да го постигнем чрез споделяне на храна, чрез споделяне на възможности за правене неща заедно. Това е нещо, което правим с хората в неравностойно положение, а не е за тях. Затова сме заявени като солидарна инициатива, а не благотворителна която „дава на някого“.


Прочети цялата публикация