БНР | 19.01.2018 14:13:02 | 115

Мерките на правителството за увеличаване на раждаемостта


През последните няколко седмици упорито се коментира темата за ниската раждаемост през 2017 г. Бяха изречени тежки думи и направени крайни констатации. Те отразяват състоянието през 2017 г. без да се прави анализ на предходни демографски периоди. Нека първо си зададем въпроса относно периодите на смяна на поколенията и да погледнем статистиката. Нека се замислим каква е била раждаемостта преди 20 – 22 години? Защото точно тези, тогава деца, днес стават родители. Всички си спомняме Виденовата зима и събитията от тези години. Всъщност, от тогава започва рязкото намаляване на раждаемостта в страната. Още повече, че данните за раждаемостта не са окончателни. Те ще бъдат предоставени от Националния статистически институт през април 2018 г. –уточни д-р Султанка Петрова в рубриката си „Очи в очи“ в предаването „Законът и Темида“.
През 2016 г. бяха изразходени значителни средства в подкрепа на семействата и децата: семейни помощи за деца – 503 млн. лева, по Закона за закрила на детето – 12,5 млн. лева, за бременност и раждане – 355 млн. лева, обезщетения за отглеждане на малко дете – 156, 5 млн. лева, бяха отпуснати допълнителни средства за асистирана репродукция   .
През 2017 г. бяха направени и законодателни промени по отношение на обезщетенията за майчинство. Даде се възможност след съгласие на майката, когато детето е навършило 6 месеца, бащата да ползва отпуск вместо нея. В Министерство на труда и социалната политика по Оперативна програма „ Развитие на човешките ресурси“ също е поставен фокус върху съвместяването на професионален и личен живот. В момента се изпълнява програма „Родители в заетост“, която предоставя възможност на родителите с деца от 0 – 5 години да продължат кариерното си развитие и същевременно с това да осигурят сигурна среда за децата си, за което са осигурени 20 млн. лева. Така се изпълнява и Управленската програма на правителството, където е заложено съвместяване между работа и семейство.
Заместник социалният министър уточни, че демографските тенденции през последните години са наистина негативни, но това не е характерно само за България, а и за Европа и по света. Изключително важно е да постигнем политически консенсус и съгласие за изпълнение на мерките, набелязани в Управленската програма на правителството,  облекчаващи негативните демографски процеси.
Има много причини да бъдем недоволни и неудовлетворени в политически план. Може би дълго чакахме, вярвахме и очаквахме промяната. Убедена съм, че ако искаме да променим България към по-добро, трябва да започнем от самите себе си и от начина ни на мислене
– категорична е д-р Петрова.


Прочети цялата публикация