БНР | 20.01.2018 06:30:54 | 362

Айлин Перес и Джералд Финли в „Таис” на Масне, спектакъл на Метрополитън опера - Ню Йорк


В съботната вечер предлагаме спектакъл на Метрополитън опера - Ню Йорк. Записът на операта „Таис” от Жюл Масне е направен на 11 ноември миналата година, но в съботната вечер се излъчва директно от Женева за всички страни-членки на Европейския съюз за радио и телевизия.
От самото си създаване „Таис” е считана за опера, предназначена за една звезда - бляскавата главна героиня. Масне я е писал специално за една очарователна американка на име Сибил Сандерсън, която е предизвиквала всеобщо възхищение в Париж в последното десетилетие на XIX век. През 1907 Таис е ролята, с която легендарната Мери Гардън дебютира в Ню Йорк и оттогава в продължение на много години в съзнанието на меломаните - както от САЩ, така и от Франция, прекрасната куртизанка на Масне се отъждествява с името на тази знаменита примадона. Сюжетът е заимстван от едноименния роман на Анатол Франс. Главната героиня няма нищо общо с прочутата историческа личност Таис - красива гръцка хетера, съпровождала Александър Велики в похода му против Персия и считана за виновница за опожаряването на двореца в Персеполис. Историята в романа на Анатол Франс и операта на Жюл Масне е съвсем различна и се развива в Египет по времето, когато страната е Римска провинция - през IV век от новата ера. Прочутият с неподражаемото си чувство за хумор и тънка ирония Франс създава парадоксална история за това как една изумителна красавица и велика съблазнителка, която с цялото си съществуване изразява идеята за тържеството на земната, физическа любов, под въздействието на суров християнски монах се превръща в светица. В същото време нейният „духовен учител и водач” - отдаден християнски адепт и велик застъпник на „небесната любов”, в крайна сметка отхвърля този вид любов и религиозния фанатизъм заради „земната любов” към същата тази грешница.
Безспорната звезда в постановката на Метрополитън опера е 38-годишна американка, родена в Чикаго в семейство на мексикански емигранти - Айлин Перес. Щастлива притежателка на великолепен лиричен сопран и атрактивна външност, през 2017 Айлин дебютира на сцената на Мет в ролята на бляскавата куртизанка. Освен Таис, този сезон тя представя още две главни партии в същия театър – Графинята от „Сватбата на Фигаро” на Моцарт и Жулиета от „Ромео и Жулиета” на Гуно (с последната роля тя дебютира на фестивала в Залцбург през 2008). Дебютът на Перес в най-престижния американски оперен театър беше през 2015 с Микаела от „Кармен” на Бизе. През 2016 тя беше поканена отново - за Мюзета от „Бохеми” на Пучини. Айлин Перес е изпълнителка, която не се страхува от конкурси. Още през 2004 тя е отличена с второ място от фондацията „Пучини” на Личия Албанезе. През 2006 печели още две втори награди - от фондацията „Джордж Лъндън” в Лондон и на знаменитата „Опералия” на Пласидо Доминго. През 2012 и 2016 получава две престижни американски оперни отличия - „Ричард Тъкър” и „Бевърли Силс”. Освен изброените по-горе партии, в репертоара й важно място заемат Виолета от „Травиата”, Амелия от „Симон Боканегра” и Мими от „Бохеми”. Виолета е една от най-успешните й партии. Пяла я е в Берлин, Хамбург, Виена и Лондон, а този сезон отново ще я представи в Хамбург, Берлин и Цюрих. Ще пее отново и Микаела - в Баварската държавна опера.
Партньорът на Айлин Перес в „Таис” - канадският баритон Джералд Финли, вече е пял партията на Атанаел в Париж. До този момент той е представил осем роли на сцената на Метрополитън опера, сред които са главните герои от „Вилхелм Тел” на Росини и „Дон Жуан” на Моцарт, както и Графът от „Сватбата на Фигаро”, Голо от „Пелеас и Мелизанда”, Ник Шедоу от „Похожденията на безпътника”. Миналата година Джералд Финли получи възторжени отзиви за главната роля в операта на немския композитор Ариберт Райман - „Лир” по пиесата „Крал Лир” на Шекспир, представена на Залцбургския фестивал. През сезона той ще пее Скарпия в Кралската опера „Ковънт Гардън” и ще участва в концертни изпълнения на „Парсифал” с Берлинската филхармония като Амфортас.
В ролята на симпатичния и благороден млад александрийски аристократ Нисиас (или Никий) слушателите ще чуят талантливия 42-годишен френски тенор Жан-Франсоа Борас. Той вече е пял същата партия на сцена в Сао Пауло. Борас дебютира в Мет през 2014 с главната роля в друга опера на Масне - „Вертер”. На сцената на същия театър той е пял и Херцога от „Риголето”, както и Рудолф от „Бохеми” - партия, която ще представи отново този сезон не само в Метрополитън опера, но и в Театро Сан Карло и Виенската държавна опера. Отново във Виена, както и в Хамбург този сезон той ще изпее главната роля от „Фауст” на Гуно, а в Баварската държавна опера ще бъде Ричард от „Бал с маски” на Верди.
Френският диригент Еманюел Вийом ръководи музикалната реализация на постановката. Неговият дебют в Мет е през 2004 с „Мадам Бътерфлай” на Пучини. В най-престижния американски оперен театър Вийом е дирижирал още „Самсон и Далила” на Сен-Санс, „Кармен” на Бизе, „Манон” на Масне и „Ромео и Жулиета” на Гуно - единствено и само френски репертоар, очевидно мениджърите  на Мет го считат за незаменим специалист в тази област. Дебютът му в „Ковънт Гардън” също е с френска творба – „Хофманови разкази” на Офенбах. Този сезон Еманюел Вийом ще дирижира още „Фауст” в Лирик Опера - Чикаго, „Дон Жуан” в Операта в Далас, където е музикален директор и „Сътворението” на Хайдн в Прага (Вийом е и главен диригент на Пражката филхармония).
Операта „Таис” на Масне е прочута не само с красивата партия на главната героиня, но и с великолепната оркестрова интермедия между двете сцени от второ действие - „Медитация” (или „Размишление”). Знаменитото цигулково соло ще прозвучи в интерпретацията на концертмайстора на оркестъра на Метрополитън опера - Дейвид Чан.

Съдържание на операта „Таис”

събота, 20 януари от 20 часа

Прочети цялата публикация