БНР | 20.01.2018 09:00:31 | 86

Клаус Прьомперс: В Австрия е застрашено спазването на Женевската конвенция за защита на бежанците


Растящото влияние на крайната десница в ЕС не е тема, която така формулирана е във фокуса на европейските институции. Въпреки това темата присъства в политическия диалог на всички нива. Това е особено видно след серията парламентарни избори в ЕС през миналата година. Притесненията, че крайната десница ще възтържествува не се оправдаха, но популистите могат да се поздравят с някои успехи - в Германия те са вече трета политическа сила и вероятно ще станат водеща опозиционна партия, а в Австрия са коалиционен партньор в правителството на канцлера Себастиян Курц. От неговите разговори в Берлин с германския канцлер Ангела Меркел стана ясно, че Европа е притеснена от този факт.

В интервю за предаването "Събота 150" по програма "Хоризонт" директорът на авторитетния социологически институт СОРА във Виена Кристоф Хофингер каза:

Протестиращите срещу участието на крайната десница в управлението на Австрия са хора от различни прослойки. Те са предимно привърженици на опозицията, т.е. на социалдемократите и на "Зелените". Това са образовани хора, представители на интелигенцията. Техните притеснения са свързани с реториката на "Партията на свободата“, която влезе в правителството, спрямо чужденците в Австрия. Опасяват се, че по този начин климатът на съвместния живот на австрийци и чужденци ще се влоши.

Журналистът Клаус Прьомперс смята, че в Австрия е застрашено спазването на Женевската конвенция за защита на бежанците и това е изкарало хората на улицата:

Новият канцлер Себастиян Курц успя да спечели много гласове на практика с посланията на крайната десница. Реториката на представителите на Партията на свободата е притеснителна, притеснителни са депутатите на тази партия в Националното събрание, притеснителни са и посланията им, които мога да нарека националсоциалистически. Курц е във фокуса на европейците и ще видим дали думите и делата му се припокриват. Канцлерът в момента е на обиколка из Европа - първото му посещение беше в Брюксел, след това беше в Париж, тази седмица в Берлин. Проевропейската правителствена декларация няма особена тежест и въпреки това съдържа някои искания към Брюксел, които трябва да запомним: по-малко влияние на ЕК, повече компетентност на национално ниво за сметка на евроинституциите, повече усилия за охраната на външните граници на ЕС срещу бежанците от Либия или Турция.

Цялото интервю с Клаус Прьомперс и Кристоф Хофингер можете да чуете от звуковия файл.

Прочети цялата публикация