БНР | 22.01.2018 08:15:16 | 88

Вигенин: Съвместните ни усилия ще докажат пред гражданите на ЕС, че Съюзът е адаптивен и отговорен



В Националния дворец на културата /НДК/ започна конференцията на председателите на комисиите по европейските въпроси от парламентите на страните-членки на Европейския съюз. Темите са свързани с приоритетите на Българското председателство и бъдещето на Съюза. Сред участниците са първият заместник-председател на Еврокомисията Франс Тимерманс и вицепрезидентът Илияна Йотова. Срещата откри председателят на Народното събрание Цвета Караянчева:

Съзнавайки отговорността, обвързваща участието ви в първото събитие от нашето парламентарно измерение и имайки предвид значимостта на въпросите, залегнали в днешния ред на днешното пленарно заседание на КОСАК, пожелавам от сърце успех на конференцията и ползотворна работа. Откривам сесията.

След откриването министърът на Българското председателство Лиляна Павлова представи приоритетите на Европредседателството на страната ни - бъдещето на Европа и младите хора, стабилност и сигурност и европейската перспектива на Западните Балкани. Павлова изтъкна ролята на България като ротационен председател на Съвета на Европейския съюз в процеса на приемане на бъдещата финансова рамка на Съюза. Важна тема ще е реформата за системата за убежище, отбеляза Павлова:

За съжаление все още имаме разнопосочни мнения, мнения които не водят към това да имаме единна позиция - каква реформа ще приемем в Дъблинският регламент. Вярваме, че това ще е една от темите с едни от най-големите предизвикателства.  Четири председателства работиха по нея, да се надяваме, че вече е назрял моментът, в който и европейските лидери трябва да постигнат съгласие и 2018 година да бъде годината. Надявам се и по време на Българското председателство да успеем да постигнем така необходимото ни съгласие по този въпрос.

Министър Павлова изтъкна специфичния приоритет на Българското председателство, свързан с европерспективата на Западните Балкани, като заяви:

Изключително важно е за нас тази тема, тази европейска перспектива и подкрепа да не бъде разчетена като фалшиви обещания или като фалшив сигнал за това, че те могат в рамките на следващите шест месеца да получат дата за присъединяване, или, че трябва да подценят всички тези ангажименти и усилия, които трябва да бъдат направени и да бъдат изпълнени. Вярваме, че европейската перспектива минава през това да направим един честен план, един честен анализ на всяка една от държавите спрямо нейния принос. От своя страна обаче процесът ще отнеме години.


Прочети цялата публикация