БНР | 22.01.2018 10:03:05 | 191

Валя Петрова: В България сме доста изостанали с технологиите в помощ на незрящите


Идеи има, пари – не съвсем. Това показва практиката на Искрен Гайдаров, който през 2015-а година, заедно със съучениците си Любомира и Мария от Провадия, печелят първа награда на „Джуниър Ачийвмънт“ за идеята си за умен часовник за незрящи хора. Само идея дори и три години по-късно.

Искрен Гайдаров разказва: Моята надежда беше, че все някой инвеститор ще прояви някакъв интерес, дори и минимален. Дори и не за направата на самия продукт като хардуер, а като направа на програма. Това не се случи, защото нямаше интерес от инвеститори. Разочарован съм заради самия продукт, който можеше да помогне. Аз бях напълно съгласен да си продадем идеята първоначалната, дори за смешна цена, стига това наистина да се произведе и да се предложи. Другата причина, може би, за да не се случи е, че си говорим за България, а технологичната индустрия е в други държави. Самите производители са фокусирани да продават в България, не да създават в България и  това е ясно на всички. Има програми, към които може да се предложи, проучили сме го това.

Дори и с ресурс, важно е финансиране, обясняват Роман и Николай. Тяхната идея свързва специални очила със смартфона, а той разказва какво се случва около незрящия и чете етикетите на стоките в магазините. Преди година, Николай и Роман получават подкрепата на Съюза на слепите, за да пробват идеята, но и след година – това остава още идея:

Не намерихме по-бърза реализация. Нямаше как да самофинансиране високо качество, което търсим и е нужно  при толкова чувствителна тема като един незрящ човек.

Валя Петрова става читател на годината на Столичната библиотека, въпреки че е незряща. Тя  слуша книгите, които сканира, и компютъра й ги чете: Има някакви навлезли технологии, но ние, в България, сме доста поизостанали. Хубавото е, че с помощта на интернет може да се поръчва от чужбина, но трябва да знаеш чужди езици. Има и неща, които са недостъпни. Не се замислям дали е трудно. Има си трудности, но човек с повече усилия се справя.

Подробности за идеите за технологии, които улесняват живота на незрящите, и интервю с Валя Петрова, която разказва как успява да чете и да се ориентира в интернет пространството, чуйте в звуковия файл.


Прочети цялата публикация