БНР | 22.01.2018 10:09:48 | 205

Ще реши ли изграждането на втори лифт на Банско проблема с опашките



Ако броят скиори в Банско е 7000 – 8000, хипотетично няма да има опашки, след като бъде изграден втория лифт.  Леглата в курорта обаче са 20 000, а може би и повече.

Това каза за предаването „Хоризонт до обед“ Димитър Попов от Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти.  Той  е и управител на фирма, която работи на датския пазар.  Той изтъкна, че много къщи в района предоставят стаи  и легла по електронен път, без да са категоризирани.

Добре, при 20 000 легла и втори лифт, който ще има също капацитет от 2500 души на час, какво става? Ще в  кажа какво става на пистата. Всяка седмица ще се занимаваме със счупени крака и така нататък…

Според експертните оценки в проектирането, съотношението между размера ски зоната и легловата база позволява на Банско да има до 10 000 легла, посочи Попов

Оттам започва всичко. Имаче имаме огромен натиск в момента. Какво ще стане ако  на един стадион с капацитет 50 000 ние пуснем 100 000 и да мислим колко са широки вратите му.  Е 100 000 какво ще правят там. Това ли е ски услугата? Тя не е само опашката, а какво става и по пистите.

Дебатът за качеството на ски услугата въобще липсва, смята Попов.

Виктор Гичев от Българската федерация по ски и експерт по сигурност на пистите, както и ръководител по направление и организация на състезания допълни, че заетостта в курорта е 80% . Той се съгласи с оценката на Попов, но припомни, че изчисляването на ски зоната е едно, а разрешенията за увеличаване на легловата база се издават от общината.

Не мисля, че построяването на втори лифт ще ограничи качването на тези хора нагоре, напротив. Това ще улесни разделянето на този поток на две, тъй като, в момента, докато се качат на Бъндеришка поляна, те могат да ползват само два лифта – 6 седалков и другия - 4-седалков, който отива до междинна и, ако има по-слаби скиори които не могат да слязат от междинна, за да стигнат  до Шилигарника, те трябва да ползват 6-седалковия лифт, докато, ако има втори, той се качва част от хората директно на Шилигарника и оттам могат да се разделят на три лифта,  съответно, да слязат до железния мост и да ползват по-лесните писти и да стигнат и до платото по-лесно.

В края на януари всички курорти в България са препълнени, тъй като съвпадат няколко ваканции – английска, турска и македонска.

Гичев оприличи контрола върху гъстотата на пистата с този на трафика в градовете

Уж се контролира нещо със светофари, но трафикът си е все същия, какъвто е бил преди. Просто хората стават повече и повече

Изискванията за сигурността на пистите са в Наредбата за обезопасяването и информационната обезпеченост на ски пистите, създадена преди две години обясни Гичев. Проверките на терен са регулярни и почти всички курорти спазват изискванията за сигурност.  В ски – зоната в Банско няма презастрояване, допълни той.

Архитект Петко Еврев - главен експерт в Националния център за териториално развитие изтъкна:

Проблемът е, че в Банско се построиха прекалено много хотелски сгради, които не отговарят на възможностите на ски зоната и ски пистите на Банско. Винаги трябва да се подхожда методически, така че един зимен курорт се оразмерява като брой на туристическите легла във функция от възможността на ски зоната. Има методика, нормативи, които позволяват да си определя колко души на хектар от ски пистите могат да се пързалят едновременно,  без да си пречат и да има нещастни случаи. Те са различни за различните по-трудност  ски писти.  За лестните писти се допуска по-голям брой скиори , а за трудните - по-малък брой. Но всичко това се обвързва с с възможностите на ски влаковете…

Ако приемем че капацитетът на ски зоната в Банско е около 6000 скиори, това означава че е долу туристите, които идват,  не могат да бъдат повече от 10000 души, защото не всички са скиори.  По този начин се оразмерява количеството туристи, които може да поеме този кораб функция в ски зоната

При положение, че в Банско имаме може би около 25 000 легла, това означава, че ски зоната не достатъчна, за да поеме този голям наплив.

Дори и да има кабинкова линия и разширени писти, големият брой посетители е причината, която ще попречи за оптималното устройване на зоната.

Винаги бройят на посетителите ще бъде повече, отколкото е възможността въжени линии.  Кабинковата линия не влиза в тези изчисления. Тя само транспортира скиорските в ски- зоната. Тя е функция на нормативи. В Алпийските курорти се приема, че за час и половина сутрин тъпата скиори трябва да бъде изключена до ски пистите в делничен ден, а през уикенда се допуска това време да се увеличи до два часа и половина. Като имаме предвид този огромен наплив, огромен брой туристи, които са локализирани там и втора кабинкова линия едва ли ще допринесе съществено за подобряване на състоянието. В Банско беше направена може би една грешка, че тази кабинкова линия, която беше проектирана директно до Шилигарника беше отклонена към Бъндеришка поляна и сега втората линия ще се кръстосва в пространство с първата. Това е технически преодолимо, но като че ли се е тръгнало по обратния път ….

Вторият лифт е необходим, но няма да реши проблема, категоричен е експертът, според когото трябва „да се погледне малко и настрани от Банско“, например в Добринище и на Предела. Трябва да се мисли и за лятната експлоатация на курортите ни, тъй като  имаме богато културно наследство и чудесна природа, убеден е архитект Петко Еврев 


Прочети цялата публикация