БНР | 22.01.2018 11:27:35 | 76

Какво ни каза Меркел в София



На мен ми се струва, че това ще е „дискретна добронамерена помощ“ – да не потискаме самочувствието им, да ги обучаваме, да им помагаме, без това да става публично и известно. Това коментира в предаването „12+3“ журналистът от БНР Силвия Великова относно изказването на премиера Бойко Борисов по време на съвместния брифинг с германския канцлер Ангела Меркел. Тогава Борисов поиска „добронамерена помощ“ за правосъдната ни система.
 

От Германия вероятно искаме да направи някакъв анализ и оценка на нашето законодателство и на работата на разследващите. По-интересното от това, което искаме, е какво може да ни каже Германия за прясно приетия, въпреки президентското вето, Закон за противодействие на корупцията. За мен това беше новината от изказването на премиера – че той очевидно има някакви съмнения, че този закон няма да се окаже толкова ефикасен, колкото се очаква. Очевидно управляващите след като ще го отчетат като приет законопроект, вече станал закон, мислят крачка напред – за онова, което ще трябва да се усъвършенства по него и вероятно ще очакваме от тези европейски добронамерени анализатори да ни кажат какво да пипнем по него

Тя припомни посещението в България на еврокомисаря за правосъдието: Тогава тя каза, че няма кой по-добре от държава, която е сама проблемна в такива сфери като организираната престъпност и корупцията, да даде съвет какво не трябва да правят държавите, които искат да се присъединят към ЕС и също имат проблеми с правосъдната система. Що се отнася до контекст Европейско председателство, очевидно това не е проблем. На България се гледа като на лошия ученик, който може да помогне на другите ученици да не допускат неговите грешки.

По отношение на искането на „добронамерена помощ“ в различни сфери на правосъдната система, главно разследването, важно е да припомним, че само преди няколко месеца 5-ма прокурори, един от които германски, бяха в България на няколко пъти и написаха един доклад за състоянието на българската прокуратура. От този доклад, който беше по поръка на службата за подкрепа на структурна реформа към ЕК, бяха извадени няколко акценти. /…/ Те бяха – високопоставен магистрат вън от прокуратурата да има мандат да ръководи разследвания срещу главния прокурор – една препоръка, която беше тотално игнорирана; главният прокурор да се отчита пред специална парламентарна комисия на 3 месеца – няма такава комисия, но пък главният прокурор присърце прие тази идея, ходи всеки път, когато го повикат; засилване на съдебния контрол върху правомощията на прокуратурата да отказва разследване или да прекратява започнати – тук нямаме развитие, но пък беше направена промяна в НПК, която въведе разпоредително заседание, така че каквото и да внесе в съда, прокуратурата няма да бъде обект на връщане на нейния обвинителен акт отново; и сериозна реформа на НК, наказателния процес с оглед преодоляване на формализма – дълга тема, по която от години се говори в България, коментира още Силвия Великова. 

Целия коментар чуйте в звуковия файл.   


Прочети цялата публикация