БНР | 28.01.2018 16:21:16 | 57

Рядка "супер кървава синя Луна" на 31 януари


Космическо събитие, което не е наблюдавано от 36 години - рядката „супер кървава синя Луна“ ще може да бъде видяно на 31 януари в райони на Северна Америка, Азия, Близкия изток и Австралия, предаде АФП.

Феноменът предизвиква интерес, тъй като е комбинация от три необикновени лунни събития - голяма супер Луна, синя Луна и пълно лунно затъмнение.

Синя Луна означава второ пълнолуние в рамките на месец. Обикновено то се случва на две години и 8 месеца.

Пълнолунието в сряда обаче съвпада със „супер Луна“, която се случва, когато естественият земен спътник е най-близко до Земята, около която обикаля в елиптична орбита. В тази точка, наречена перигей, Луната изглежда 14% по-голяма и 30% по-ярка.

По време на затъмнение Луната ще се плъзне под сянката на Земята, като постепенно се превърне от бял светъл диск в оранжев или червен - т.е. кървава Луна.

Подреждането на Слънцето, Луната и Земята в една линия ще продължи около един час и 16 минути и това явление може да бъде наблюдавано преди зазоряване в западните части на САЩ и Канада. В райони на Близкия изток, Азия Източна Русия, Австралия и Нова Зеландия може да се види вечерта, когато Луната се издига на небосклона.

За разлика от слънчевото затъмнение, лунното може да бъде наблюдавано безопасно без предпазни средства за очите.

За последен път „супер кървава синя Луна“ е наблюдавана на 30 декември 1982 г. в части на Европа, Африка и Западна Азия, сочат данните на сп. „Небе и телескоп“.

За Източните САЩ изчисленията сочат, че съвпадение на трите събития, което може да се наблюдават е имало в далечния 31 май 1944 г.

Прочети цялата публикация