БНР | 02.02.2018 05:25:31 | 334

Здраве и стил на живот - избрано от печата


София увърта за зеления билет въпреки мръсния въздух, извежда в заглавие СЕГА. В последните дни софиянци отново дишат опасно мръсен въздух, особено след края на работното време, но общината се придържа строго към правилата и отказва да въведе зелен билет в работен ден. Системата на БАН регистрира превишение на среднодневните норми в една до две станции в последните дни, но според общинската програма това не е достатъчно за по-евтин градски транспорт. В последните дни замърсяването е особено тежко рано сутрин и вечер, но следобед ситуацията е сравнително добра. Зелен билет беше въведен само веднъж - в неделя, като само в метрото това увеличи пътниците с 12 000 до 118 хил. Зеленият билет струва 1 лев и важи за цял ден в цялата градска мрежа. Вместо това общината продължава с другите мерки като миене и машинно метене на улици, но то е твърде ограничено. Междувременно жители на "Западен парк" и "Красна поляна" отново ще протестират срещу отровите, които дишат - на 5 февруари под прозорците на Столичната община.

Нова система ще показва и кой замърсява въздуха, информира 24 ЧАСА. До 6 месеца първо в София, а после и в други градове ще заработи система, която ще показва в реално време не само замърсяването с фини прахови частици, а и откъде идва то. Това стана ясно след среща на столичния кмет Йорданка Фандъкова с екоминистър Нено Димов,  редставители на БАН и на граждански организации. Новата система ще обединява сегашните станции на екоминистерството с над 500-те станции на Гражданската система за измерване на въздуха. Тя мери само фините прахови частици и дава данните в реално време на сайта www.airbg.info.

София купува 22 автобуса на природен газ за 8,6 млн. лева, четем в ТРУД. Столичен автотранспорт“ обяви процедура, като изискването е превозните средства трябва да бъдат 12-метрови, нископодови и с осигурена климатизация. Оферти ще се приемат до 12 март. Финансирането е осигурено от ЕИБ, съобщиха от общината. В момента има избран изпълнител и за производство и доставка на 60 подобни машини.

Пускат експериментално няколко нощни автобуса в София, отбелязва на свой ред МОНИТОР. Столичната община планира да пусне през пролетта експериментално няколко нощни линии от градския транспорт. Нощният превоз ще бъде без промяна в цената на билета. Миналата седмица шефа на Столичния общински съвет Елен Герджиков заяви, че първоначално ще бъдат пуснати три линии, които ще свързват различните части на града. Пускането на нощни линии ще бъде в координация както със СДВР, така и с общинска полиция. За безопасността на всички пътници и тази на водачите ще се разчита на видеонаблюдение.

Уседналостта няма да важи за първолаците от ромски произход, сочи СЕГА. Критерият за уседналост при приема на ученици в първи клас да не се прилага за учениците от ромски произход. Това предлага просветното министерство с поправки в наредбата за организацията на дейностите в училищното образование. Целта на промените на практика е да не се създават сегрегирани училища с ученици изцяло от ромски произход, става ясно от мотивите към проекта. От МОН са приели това, а в мотивите към проекта четем, че "за улесняване работата на общините по отношение интегрирането на ромското население е дадена възможност общините да насочват ученици към определени от тях училища при желание на родителите".

Онлайн анкета питала и учителите за нагласите към гейове и лесбийки, съобщава МОНИТОР. Онлайн проучване за информираността и нагласите към лесбийки, гей мъже, бисексуални, транс и интерсекс се е провело сред част от учителите, директорите и школските служители в България. То е спуснато от Синдикат „Образование“ към КТ Подкрепа по проект, който е съфинансиран от Европейската комисия по програма „Права, равенство и гражданство“. Идеята на анонимното изследването, което се провело в края на миналата и началото на тази година, била да се проучи нивото на осведоменост и готовността за проява на дискриминация съответно към хора с нетрадиционна сексуална ориентация.

"История славянобългарска" излезе на персийски, научаваме от СЕГА. В края на миналия месец в Института за културно наследство в Техеран бяха представени сигналните бройки на "История славянобългарска" на персийски език, съобщиха от Съюза на преводачите в България.  Двамата преводачи на книгата са преподавателите в специалност "Иранистика" към катедра "Класически Изток" в СУ доц. д-р Иво Панов и гл. ас. Алиреза Пурмохаммад. През 2012 г. същият преводачески екип преведе на български език първия том на "Шах-наме" ("Книга за царете") на персийския класик Абулгасем Фердоуси. За труда си бе отличен от Съюза на преводачите в България със специална награда за изключително високи постижения, а книгата получи Голямата годишна награда "Бронзов лъв" на асоциация "Българска книга" за най-добър издателски проект.


350 000 българи са болни от рак, пише 24 ЧАСА. Най-честите случаи са на белия дроб, гърдата, простатата и дебелото черво, показват данните на Националния център по обществено здраве и анализи,който единствен води статистика на раково болните. Над 30 000 са новооткритите случаи годишно. Да се засили превенцията, скрининговите програми за ранна диагностика и да се продължи комплексният подход на лечение. Около тези идеи се обединиха специалистите в областта на дискусия по повод Световния ден за борба с рака - 4 февруари.

Електронният търг за онколекарства е пред провал, коментира СЕГА. Комисията за защита на конкуренцията отмени електронния търг за лекарства на здравното министерство. Решението е по обжалване на търговеца на едро на медикаменти "Софарма трейдинг". Електронната борса за всички лекарства, които купуват болниците, стартира при предишния кабинет "Борисов" - през 2016 г., по времето на Петър Москов. Още тогава две дистрибуторски компании обжалваха и МЗ само спря търга до окончателното произнасяне на КЗК. След това търгът отново беше пуснат - от министър Николай Петров, но само за 118 лекарства в областта на онкологията. Списъкът беше намален заради редица проблеми със самата платформа, която блокира и не позволява нормално да се подават оферти. Следващият министър - настоящият Кирил Ананиев, отново спря търга заради обжалването на "Софарма Трейдинг".

Правят поликлиники от фалиралите общински болници, четем в МОНИТОР. Общинските болници, които са в най-тежко финансово състояние, да станат диагностично-консултативни центрове, както сега се наричат бившите поликлиники. Това са част от мерките, които работна група в Министерство на здравеопазването подготвя за преструктуриране на лечебните заведения, за да не бъдат закрити, съобщиха експерти от ведомството. Последна дума дали това ще се случи ще имат общинските съвети, тъй като те са техни принципали. Очаква се утре мерките да бъдат представени официално на блиц контрол в парламента от здравния министър Кирил Ананиев.

Бизнесът ще внася по бързата процедура и инженери, информира СЕГА. Работодателите, които искат да наемат инженер-химици, електроинженери и инженери в промишленото производство, вече имат възможност да си потърсят специалисти от страни вън от ЕС по облекчена процедура. Изискването те да доказват, че не могат да намерят за свободните си позиции местни кадри с търсената от тях квалификация, отпада, тъй като трите технически специалности вече са в списъка на недостигащите у нас висококвалифицирани специалисти.

Кметът на Пазарджик обеща лъвове на града, заделят по 50 бона за храна в зоопарка, съобщава МОНИТОР. Среща с представители на фондация "Четири лапи" направи кметът на община Пазарджик Тодор Попов. Той още веднъж изложи мотивите зад искането двете лъвчета Терез и Масуд да бъдат спасени и отгледани в Пазарджик. За момента бе взето решение да бъдат изчакани всички останали изследвания и експертизи, които да определят реалното състояние на двете лъвчета.  На сесията на общинските съветници в града Попов обеща, че все пак в местния зоопарк в парк-остров“ Свобода“ ще има лъвове. Главният финансист на общината Георги Гайдаров заяви, че 80 000 лв. годишно излизала издръжката на зоопарка в Пазарджик.  Само за храна на животните отивали около 50 000 лв.


Прочети цялата публикация