БНР | 05.02.2018 05:55:10 | 310

Здраве и стил на живот - избрано от печата


Решават за пешеходна зона по „Алабин“ от "Витошка" до „Графа“, извежда в заглавие МОНИТОР. Пешеходното пространство в центъра на София да се разшири по улица „Алабин“ от бул. „Витоша“ дo ул. „Граф Игнатиев“. Това предложение ще бъде разгледано и гласувано от Столичния общински съвет в четвъртък. Докладът в СОС е внесен от общинския съветник Войслав Тодоров от групата на коалиция „Сердика“.

Миналата година общинарите дадоха зелена светлина и още два участъка в центъра на града да бъдат обособени само за пешеходци. От март бул. „Витоша“ ще бъде затворен за движение на автомобили между ул. „Алабин“ и бул. „Александър Невски“. С новата зона обаче няма да се спрат трамваите. Удължаването на пешеходната зона пред Съдебната палата и покрай храм "Света Неделя" е стъпка по пътя към освобождаването от автомобили на едноименния площад.

Ураганният вятър наду 10 пъти цените за рязане на дървета, четем още в МОНИТОР. Силният вятър, който усложни обстановката основно на територията на София и област Враца, наду цените за спешно рязане на дървета с десет пъти. Ако до преди седмица тарифата за премахване на опасно дърво е била между 100 и 200 лева, в момента таксата е от 1000 до 2000 лева. В сайтовете на компаниите обявените цени започват от скромните 30 лева, но има и опция „договаряне според обстановката“. Последното включва близост на сгради, височина на дървото, вид и дори дълбочина на корените му. Именно в „договарянето“ е и повишаването на крайната сметка, тъй като силният вятър повишавал риска при работа.

МЗ разреши повече часове в трети и четвърти клас, съобщава СЕГА. Децата в трети и четвърти клас ще може да имат по 6 часа два пъти седмично, а не както досега - не повече от 5 часа, гласят промени в наредбата на здравното министерство за здравните изисквания за седмичните учебни разписания. Новият ред ще влезе в сила още от втория учебен срок тази година. За втория срок здравното министерство отменя и изискването в рамките на един учебен ден в основното училище да не може да се учат повече от два от следните предмети: математика, човекът и природата, физика и астрономия, биология и здравно образование, химия и опазване на околната среда, технологии и предприемачество.

Тест и есе по български и литература за вход в Алма матер, пише МОНИТОР. Кандидатстудентският изпит по български език и литература за вход в Алма матер подобно на матурите ще се състои от две части – тест и есе. Новият формат беше въведен за първи път миналата година. Тестът ще бъде с 50 въпроса. Ако кандидатите са се представили отлично, те ще получат 70 точки, като 1/3 от тях са за въпросите по литература. Втората част от изпита ще е създаване на аргументативен тип текст по даден проблем - есе и ще носи 30 точки. Съответно максималният резултат е 100. Кандидат-студенти ще разполагат с 4 часа, за да решат теста и да напишат есето. Кандидатстудентският изпит по история на България също ще се състои от два компонента - развиване на тема по даден исторически проблем и тест. Традиционно Софийският университет ще проведе две изпитни сесии за прием през академичната 2018-2019 година. Приемът на заявления започва на 19 февруари 2018 г. Крайният срок е 9 март за първата сесия и 18 май за втората.

Годишните винетки отново са дефицитни, твърди СЕГА. Едва три дни след като изтече срокът за валидност на миналогодишните винетки, в голяма част от веригите бензиностанции новите годишни не могат да се намерят. За сметка на това се предлагат седмични, месечни и тримесечни винетки. Те обаче излизат значително по-скъпо от годишната винетка, чиято цена остана 97 лева, и са крайно неизгодни за водач, който пътува целогодишно. Седмичният стикер е 15 лева, месечният - 30 лева, а тримесечният, въведен за първи път тази година - 54 лева. Според Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) обаче проблем няма. От ведомството разпространиха информация, че в търговската мрежа са били разпространени близо 3.2 млн. винетки за различните видове и категории превозни средства.

Такситата на проверка на всеки 6 месеца, научаваме от 24 ЧАСА. От 20 май тази година линейките, къмпинг автомобилите, къмпин ремаркета от определени категории и пътните превозни средства, с които се извършват превози с атракционна цел, ще минават задължителен технически преглед всяка година. На всеки шест месеца трябва да се преглеждат таксиметровите коли, а тролейбусите и трамвайните мотриси, къмпинг автомобилите и линейките - преди изтичане на третата и петата година от датата на първоначалната им регистрация, след което - всяка година. Това гласят промени в Закона за движението по пътищата, обнародвани през този месец. От 2023 г. електромобилите също задължително ще се проверяват, но на две години. Предложените промени са заради европейска директива, която трябваше напълно да бъде транспонирана в българското законодателство до 20 май 2017 г. Ако бъдат приети, промените ще влязат в сила от 20 май 2018 г., или с година закъснение след първоначално предвидения срок.


Прочети цялата публикация