БНР | 06.02.2018 15:31:14 | 101

Димитър Марков: Шенген е много повече от оградата на границата


Имаме постигнати резултати в някои сфери, но това са единични случаи на фона на общия застой. Имаме напредък при противодействието на контрабандата и сигурността по границите, но това не компенсира пропуските в други сфери. За да вървим напред, трябва да се фокусираме в нещата, които не вървят. Това заяви в предаването „Нещо повече“ Димитър Марков – ръководител на правната програма на Центъра за изследване на демокрацията, в коментар относно класацията на неправителствената организация "Световен проект за справедливост" за 2017-2018  г., която поставя България на последно място по върховенство на закона от всички страни в ЕС.

Правят ми впечатление две неща. Първото е, че няма никаква промяна в сравнение с предходната класация по отношение на нашия резултат. Това е доказателство, че в България реформите са в застой. Намираме се в нещо като състояние на вакуум, в който продължаваме да съществуваме. Единствените промени в класацията са, когато някои държави прогресират повече от нас или съответно положението им се влошава повече. Нашият резултат не помръдва. Другото нещо – за всяка държава има подробна разбивка по отношение на различни фактори. България постига сравнително високи резултати в области като спазване на човешките права, свободата на религията. Критичните области, според изследването за България, са борбата с корупцията и наказателното правосъдие. Действително в България като че ли най-големите проблеми, въпреки склонността да се отричат от държавните институции, са неуспехите ни в борбата с корупцията и пълният застой в наказателното правосъдие.

За посещението на холандския премиер Марк Рюте и позицията на Холандия за влизането на България в Шенген, Марков коментира: Едва ли сме в състояние от едно няколко часово посещение да преобърнем представите, които вече сме си изградили с години наред в очите на европейските ни партньори. Не съм от най-големите оптимисти. Шенген е много повече от оградата на границата. Борбата с корупцията и сигурността по границите е много повече от инфраструктура, много повече от ограда. Тя изисква една реформирана полиция, правосъдна система, която да е в състояние да отговори на заплахите за сигурността по границите

Според Димитър Марков, по отношение на свободата на словото сме изчерпали възможностите за регулативно въздействие. Той подчерта, че и в момента има много регулации, които би трябвало да гарантират необходимата степен на свобода на словото, но това не се случва. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

Прочети цялата публикация