БНР | 07.02.2018 06:45:03 | 128

Здраве и стил на живот - избрано от печата


Натрупването в организма на добавки и Е-та, вложени в съвременните храни, може да доведе до изменения в човешкия геном, пише ТРУД. По темата се води обществен дебат, проведено е и изследване на български учени, свързано с концентрацията на вредни елементи в продуктите. Това стана ясно от думите на националния омбудсман Мая Манолова по време на конференция на тема “Здравословно бъдеще за Европа: Здравословно хранене при децата”, която се проведе във вторник в НДК. Събитието е в рамките на българското европредседателство, а темата е сред приоритетните за страната ни като домакин. Т.нар. Е-та в храните са оцветители, консерванти, емулгатори, подсладители, набухватели и др., които се използват в различните европейски страни. Евросъюзът има регламент 1333/2008 г., който допуска за влагане в продуктите общо 337 Е-та в определени концентрации. Основните страхове, относно детското хранене, са има ли надежден контрол върху концентрациите на тези добавки, какво точно се случва, когато се натрупват при ежедневния прием на повече от една храна или при комбинирането на на определени е-та. Оцветителите например не са полезни за здравето, имат синтетичен произход и се срещат най-често в детските храни – това са шарените бонбони, сладкишите, напитките, тортите.
Виж повече

Централизирани мерки за ограничаване на употребата на сол и захар с акцент върху храненето на децата планира Европейската комисия, пише по темата и СЕГА. Сред тях са общи стандарти и намаляване на допустимите количества сол, захар и наситени мастни киселини, ограничаване на рекламата и общи търгове за храни за училищата. "В рамките на българското председателство на съвета на ЕС ще бъде приета директивата за аудиовизуални медии, която ще заложи изисквания към рекламата и маркетинга на храни, предназначени за деца. Реформулирането на храните също е сред приоритетите на ЕК и от изключителна важност е мониторинга на процеса на подобряване състава на храните", обяви вчера директорът на "Обществено здраве, странознание и управление на кризи" в Главна дирекция здравеопазване в ЕК Джон Райън вчера по време на конференция за здравословното хранене при децата.
Виж повече

Надземна железница може да свърже столицата с индустриалната зона в Божурище. Идеята е трасето да минава по пътя на планираното продължение на бул. „Царица Йоанна“ от жилищния квартал до Божурище, съобщава МОНИТОР. „По проект бъдещият път до индустриалната зона ще бъде по две ленти в посока, а по средата да бъде изградено надземното метро, както е изградено в жк „Младост“, коментира Aнтoaнeтa Бapec, изп.-диpeĸтop нa "Haциoнaлнa ĸoмпaния Индycтpиaлни зoни". Ако се одобри изграждането на метро до Божурище, ще бъде изградена и връзка и с жп гарата в индустриалната зона, допълни Барес. Документите за пътя, но без изграждането на продължението на метрото, вече са внесени в Българската агенция за инвестиции за издаване на сертификат за приоритетен проект на стойност 19 млн. лева. Работи се и в посока промяна на Общия устройствен план на Столична община, за да стане възможно удължаването на булеварда. Готви се още проект за бърза връзка на зоната с пътя София – Калотина. Част от терените до Калотина са собственост на "Haциoнaлнa ĸoмпaния Индycтpиaлни зoни", което ще улесни изграждането на връзката и няма да се наложи отчуждаване.
Виж повече

Европарламентът гласува да отпадне блокирането на онлайн търговията на географски принцип в Европа. Ограниченията, известни още и като геоблокинг, обаче остават за аудиовизуалните продукти и услуги, както и за транспортните услуги, разказва СЕГА. Това решиха евродепутатите, които гласуваха задължителен за 27-те държави регламент по въпроса. Новата директива за премахване на някои ограничения за трансграничното онлайн пазаруване и геоблокиране беше приета с 557 гласа "за", 89 "против" и 33 "въздържал се". Сега предстои регламентът да бъде одобрен от Съвета на ЕС, а след това и публикуван в Официалния вестник на ЕС. Той ще влезе в сила девет месеца след обнародването му, което се очаква да стане около Коледа.
Виж повече


Индустриални площи с големината колкото емблематичния курорт Слънчев бряг са застроени и се предлагат на потенциални инвеститори. Общата квадратура на държавните и частните зони е 17,5 млн. кв.м, от които повечето от половината се намират в Пловдив и са частна собственост, изчислява МОНИТОР. След бурното развитие на „Тракия икономическа зона“ (ТИЗ) до Пловдив през последната година и държавната компания „Национална компания индустриални зони“ (НКИЗ) излезе под светлините на прожекторите. Дружеството управлява под шапката си зони с площ 6,8 млн. кв.м Най-бързо разрастващите се държавни проекти са в Божурище и в Бургас. Най-добре развитата, но частна, се намира до Пловдив с 3,25 млн. кв.м заета площ и потенциал за развитие още два пъти колкото е в момента площта й.
Виж повече

Прочети цялата публикация