БНР | 09.02.2018 00:01:54 | 137

Учени постигнаха напредък в прогнозирането на слънчеви изригвания


Френски учени оповестиха, че направили нова крачка към прогнозирането на слънчевите изригвания, които могат да предизвикат смущения в работата както на спътниците, така и на наземни електрически и електронни системи, предаде Франс прес.

През 2014 г. учени под ръководството на Тар Амари от Френския център за научни изследвания установиха, че точно преди слънчеви изригвания се образува нещо като магнитна корда в слънчевата атмосфера. Енергията на кордата се увеличава с постепенната й поява от недрата на Слънцето. Според учените въпросната магнитна корда е в основата на слънчевите изригвания.

В рамките на настоящото изследване същият екип е направил поредно откритие - кордата еволюира в многослойна магнитна клетка. В някои случаи клетката надделява и е разрушена само частично - поясни Амари. - В други случаи кордата надделява и разрушава клетката, изхвърляйки навън слънчева плазма.

Изследването е основано върху данни за слънчево изригване на 24 октомври 2014 г., наблюдавано от слънчевата обсерватория на НАСА.

Същевременно най-голямото слънчево изригване от месец октомври 2017 година  досега е било регистрирано през нощта на 7 февруари, предаде ТАСС, като се позова на Лабораторията за рентгенова астрономия на Слънцето към Руската академия на науките. То завършва най-големия цикъл през последните няколко месеца на повишена слънчева активност. От началото на февруари потокът на рентгеновото излъчване на Слънцето е нарснал приблизително 10 пъти. Сегашното изригване е от импулсен тип, при който не е бил съпроводен с изхвърляне на слънчева плазма и не е предизвиквал магнитни бури на Земята.


Прочети цялата публикация