БНР | 09.02.2018 06:28:14 | 88

Димитър Гърдев: Европейската отбрана е в по-лоша ситуация от времето на Студената война


В момента се намираме в много по-лоша ситуация от времето на Студената война, защото тогава все пак е имало сдържащи фактори - международни договори, диалог и установен механизъм за взаимодействие, точно разпределение на границите, баланс между НАТО и Варшавския договор. Сега това го няма. Вижте колко договори се премахнаха - договори, които бяха изградили системата за сигурност в Европа. Този коментар направи за предаването "Преди всички" експертът по международна сигурност Димитър Гърдев след публикуването на доклада за сигурността "До ръба и обратно", който излиза в навечерието на традиционната Мюнхенска конференция по сигурността.

На Европейскя континент се разполага противоракетна отбрана, която е американска. Разполагат се средства за нападение "Искендер", които са руски. Развива се тяхната групировка на европейския театър и Европа не участва в този процес по никакъв начин.

Европа не се справя с проектирането на сила в регионите, източник на нестабилност, смята експертът:

Оказа се, че в Сирия се водят преговори между Израел, Съединените щати и Русия, между Турция, Иран и Русия. Подписват се някакви споразумения. Европа изобщо не участва в този изключително важен регион за нас. От гледна точка на нестабилността - това са и бежанските вълни, но това са и бъдещите пазари. Северна Африка също...

Това, което се промени, е създаването на т.нар. европейски отбранителен Шенген, или европейското НАТО - механизмът за постоянно партньорство, изтъкна Гърдев:

Изключително важен, крайъгълен камък за европейската отбрана. Всичко вече ще бъде съвършено различно. Изключително важно събитие за Европа, която започва нова фаза на отговорност за сигурността на европейския континент като независим играч. България също е държава, която активно се включи в този механизъм. 

Европа трябва първо да преодолее кризата с Брекзит, трябва да видим как ще се разделим с Великобритания, продължи анализа си Димитър Гърдев: 

Второ: всички тези дезинтеграционни процеси като Барселонския процес - Барселона, Каталуния, всички тези противоречия между западноевропейските държави и Вишеградската група относно бежанците, относно политиката на Полша - всички тези въпроси трябва да бъдат избистрени. Имаме два процеса. Единият е запазването и воденето на преговорите с Великобритания за Брекзит, а другият - реформирането на Европейския съюз. Водещите политици и държави - Макрон и Меркел, се обединиха, че трябва да имаме евро и тези основните фактори, по които ще се обединяват по-интегрираните европейски държави, ще бъдат отбраната и общата валута. Така че отбранителния процес и еврото са задължителни за България като предпоставки, за да не изостанем от този процес.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

Прочети цялата публикация