БНР | 12.02.2018 12:53:47 | 227

Б. Борисов: Нужна е държавна политика по стимулиране на икономическите дейности в селата, а не еврофондове


Тенденцията за обезлюдяване на селата се променя в последните години, но само за тези села, които са в близък достъп до градските центрове - на не повече от 15-20 километра от градовете.  За сметка на това, обезлюдяването в по-изостаналите и отдалечени селски райони става все по-застрашаващо

Това каза за предаването „12+3“ по „Хоризонт“ Борислав Борисов от Асоциация „Български села“.  Възраждане на икономическия и социален живот в българските села има в региона на Пловдив, Бургас, Варна, Велико Търново.

Все повече инициативи има на местния бизнес да изнасят различни типове производство и услуги и то не само в сферата на земеделието и туризма, които са традиционните дейности в селските райони, но и в други икономически дейности, което е, за първи път от прехода насам, през последните 4-5 години една положителна тенденция. Въпросът е обаче, че тази положителна тенденция е поставяна доста застрашителни условия и липса на адекватна, отговорна държавна политика и то най-вече на ниво регионална политика!  

Безвъзвратното обезлюдяване е за между 700 и 850 села, по наши данни, от общо близо 5100 села в България. Това, до известна степен, за определени региони, е един нормален процес. Там не трябва да се хвърлят усилията. По-скоро трябва да се хвърлят към селата, които са в междинно положение  и са на ръба дали да има някакво икономическо развитие в тях, както и да не се спре тенденцията за активизиране на селата близо до градовете

За целта не бива да се разчита на европейските фондове, които са „изкривили конкурентоспособността в сферата на селското стопанство“.

По-скоро е нужна една държавна политика по стимулиране на икономическите дейности, на частната инициатива в селата, която да бъде подкрепена по отношение това на поетапно да започнат да се инвестират средства не само в инфраструктура, но в създаване на детски градини, различни социални служби, свързани с това млади семейства да могат да изграждат общности в селата.

Борисов изтъкна, че в много села се правят инвестиции в частни производства, но там няма кой да работи. Младите хора от градовете не харесват начина на живот в градовете, но не могат да се преместят с децата си, заради липсата на училища и детски градини и заради ескалиращата престъпност.

Акцентът клиента трябва да бъде върху въвеждането на специални мерки, данъчни облекчения за фирми, които да стартират дейност на село, данъчни преференции за млади семейства, които отиват да живеят и работят на село… Изобщо, самото възраждане на селата може да търсим единствено по линия на активизирането на икономическите дейности и то не по линия някакви европейски фондове

Никой в Европа няма изгода България да имаме конкурентоспособно селско стопанство, смята Борисов, според когото в западните търговски вериги се предлагат „некачествените стоки на западноевропейските селскостопански производства, а родното земеделие, на практика е само за самозадоволяване на лични нужди“, като изключение прави зърнопроизводството.  


Прочети цялата публикация