БНР | 12.02.2018 15:19:01 | 104

В Посолството ни във Великобритания не са постъпвали сигнали от жертви на трафик във фермата в Корнуол


В европейските държави, към които има голям интерес за работа от български работници МТСП поддържа служби по трудови и социални въпроси, в които работят т. нар. „трудови аташета“. В Лондон това е Васил Асенов, който сподели за предаването „Нещо повече“ по „Хоризонт“  

Има практика българите да се свързват с българското посолство. Много българи пристигат на Острова като сезонни работници и в Службата по социални и трудови въпроси редовната получават запитвания относно достъпа до пазара на труда на острова, регистрацията за придобиване на национален осигурителен номер за достъп до системата на здравеопазването и по други въпроси. За съжаление, има и работници,  които тръгват за Великобритания без особена подготовка. Често те не използват лицензирани посредници, а разчитат единствено на обещания на свои близки и на разкази на техни познати, които са работили във Великобритания. Моят личен съвет към тези граждани е преди да заминат задължително да направят проверка дали действително съществува работодателят, отправил офертата както и дали посредническата компания притежава лиценз

Средно около 10 човека на  месец търсят съвет в посолството относно проблемите между работник и работодател, допълни Асенов. В повечето случаи те се насочват към конкретни служби във Великобритания, които биха могли да разрешат конкретния проблем. Най-често става дума за некоректно изплащане на възнаграждението или издаването на документ p45, който се издава при напускане на работа и съдържа данни за платените данъци и осигуровки

Контакти на всички тези институции и подробна информация е качена на сайта на Българското посолство в Лондон. Изключително съветвам българските граждани да се запознаят с тази информация, преди да предприемат каквото и да било пътуване за Великобритания!

След скандала с Фермата в Корнуол, в посолството е получена официална информация, че няма български гражданин, идентифицирани като потенциални жертви на трафик с цел трудова експлоатация в тази фирма. В посолството не са постъпвали и оплаквания от страна на български граждани, работещи там.

Когато се получи подобен сигнал от пострадали български граждани, той незабавно се препраща до компетентните власти. Всички жертви на трудова експлоатация се включват в Британския национален референтен механизъм, чрез който на тези граждани се оказва пълна подкрепа за намиране на нова заетост във Великобритания и продължаване на техния живот на Острова или, съответно, за завръщане в тяхната родина!

Атанас Чиков, един от създателите на Движението за взаимопомощ на българите във Великобритания bghelp, което помага на наши сънародници да се устройват и да решават проблемите си там. В портала му са регистрирани 76 000 българи, които са споделили 58 000 теми и са изразили 665 000 мнения, сподели, че основният проблем  с трудовата експоатация се дължи на липсата на подготовка сред новите трудови мигранти:

Знаят само за един „план а“, чрез който са да отидат до Великобритания, а той не се оказа достатъчно добре проверен, има проблем, пропукване и, когато отидет и видят, че четите и реалността са различни, са без втори план и нямат дори възможност да се приберат в родината. На хората им се иска много често това, което им е предложено, да е вярно. Струва им се така като сламка за един удавник - хващат се за него, заминават и, ако има някакъв проблем, вече не знаят какво да правят.

В последните 13 години Чиков се е свързал с много българи в безизходица, включително полицията се е свързвала с него преди да потърси посолството. Той споделя, че мнозина от тези, които са напуснали Великобритания афектирани търсят начин да се върнат, за да оправят документите си, а някои искат отново работят там.

Не всичко е перфектно във Великобритания и идващите в страната не бива да разчитат само на родинините си,  тъй като те работят и нямат свободно време да обикалят да помагат.  Най-често жертва на  лошо отношение стават хората, които не знаят езика и не познават правата си, предупреди той.

Брането на ягоди е свързано със ставане в 4 часа сутринта и работа в полеви условия. Много британци не биха го правили, защото биха взели същите пари и като помощи, без да работят. Затова Чиков е убеден, че и след Брекзит на Острова отново ще наемат източноевропейци, които са доказали,  че са съвестни работници през годините. 


Прочети цялата публикация