БНР | 12.02.2018 18:00:09 | 208

Общинският съвет в Хасково гласува да осъди ВиК заради високото съдържание на уран във водата


Почти година след като във водите на Хасково беше установено прекавишено количество на уран, проблемът все още стои, а забраната да се готви с нея - също

Общината е платила непредвидените разходи от 150 000 лв за минерална вода, с която се снабдяват училища, детски заведения и кухни. Сумата ще нараства, защото здравните власти продължават да забраняват ползването на вода за пиене и готвене. Затова Общинският съвет  миналата седмица гласува да осъди ВиК, така че дружеството да възстанови тези пари.

Вносителят на предложението - съветникът от коалиция „За Хасково“ Георги Пеев обясни:

Смятаме, че този, който доставя некачествения продукт, той трябва да плати водата в тези социални и здравни заведения, учебните заведения и детските градини.

Разходът за ВиК е еднакъв ако доставя качествена, или некачествена вода на своите абонати, обясни Пеев

Тук законодателят не е измислил някаква форма, при която да се каже: „Ако се доставя некачествен продукт, цената става друга“. Ако съответните органи хванат една бензиностанция, че продава некачествено гориво, санкцията е 50 000 лв. Тоест, за нашата държава автомобилите са по-ценни, отколкото здравето и живота на хората.

Хората в града също се обединяват около решението да седят ВиК и отказват да плащат най-скъпата вода в България - 3 лв на кубик, която е и най-мръсната.

Местната власт, подкрепена от централната, реши да се пребори с кризата като построи нови кладенци. През 2017 миналата година -  месец, след като беше установено наднорменото количество уран във водата, депутатът от Хасково от ГЕРБ Делян Добрев издейства близо 2 милиона лв., с които да се строят новите съоръжения. Сега основната отговорност се пада на кмета Добри Беливанов, за когото се знае, че е от ГЕРБ, но не се ползва в политическото доверие на партията. Оптимистичната прогноза е, че четирите дублиращи кладенеца, които трябваше да бъдат готови през януари, ще бъдат завършени през юли или август, но не е ясно дали пробите от тези съоръжения ще са чисти, защото и те може да са със завишен уран.  Проектите за другите кладенци са върнати. Текат обществени поръчки. Заместник-кметът на Хасково Велин Балкански уточни

Всеки момент, със заповед на Басейнова дирекция, трябва да се приеме тази санитарно-охранителна зона. Чакаме да бъде назначена и държавна приемателна комисия, която да приеме този обект и, ако изследванията са в норма, има готовност да бъде пусната водата към Хасково. Останалите са на етап „обществена поръчка“. Предстои приемането на проектите за трите кладенци в източната зона и единия в Узунджово.

Продължава и разследването на прокуратурата за това кой е виновен за урановата вода 


Прочети цялата публикация