БНР | 15.02.2018 11:40:55 | 339

Асоциация "Родители": Постоянното видеонаблюдение носи дългосрочни негативни последици



Аз и колегите ми смятаме, че единични случаи на учителска агресия в детските заведения се превърнаха в черна хроника. Не може да започне една централна емисия от новинарски блок с думите: "Нормално е вече да бият децата в детската градина". Много се преекспонираха тези неща. Нахъсаха се родителите срещу учителите. Според мен, честно казано, това е чисто държавна политика, защото "разделяй и владей" е най-лесно. 

Това каза за предаването "12+3" по "Хоризонт" Мариана Дафчева - старши учител в детска градина "Никола Вапцаров" в  Асеновград  и председател на синдикална организация към същата. Дафчева е учител на годината за 2012 година. Когато се карат две отговорни за детето институции, какво става с него, попита тя? Във всяка система има хора, които не заслужават да са част от нея, но не бива това да рефлектира върху всички, заяви тя и попита защо се говори само за лошите учители, а не за всички, които си гледат както трябва работата: 

Хубаво е да се направят кръгли маси, да седнат обикновените учители с обикновените родители, ако искате дори по места, защото, в крайна сметка, не в цяла България има проблеми между родителите и учителите! 

В детската градина, в която Дафчева преподава, родителите могат да влизат по всяко време и да остават колкото преценят, но при условие, че работят с децата, каза тя и коментира:

Трябва да се направи една система, която да е работеща. Няма как да се получи, когато всяко едно нещо, което се измисля в момента е от хора, които нямат нито един ден практика! 

Някои от клиповете с насилие над деца са били правени преди години и оповестени едва сега. Въпреки това, предвид броя им и броя на детските градини в страната, явлението не е масово, категорична е учителката!

Агресията е навсякъде, а образованието вече не е ценност. Виждате, че в последните години все повече и повече се руши самото образование. Реформите те са неудачни. Това води  до една политика, свързана с факта, че неграмотен народ се управлява лесно, защото неграмотният човек се страхува

Дафчева заяви, че подкрепя допускането на родители в обществените институции, ако са готови да поемат отговорността да работят заедно с учителите.

Никое възпитание, което се прави в държавните обществени институти, не може да бъде трайно, ако вкъщи то не се продължава. Много ми е болно като чуя децата: "Децата да ни ги гледат". Учителят има достатъчно образование, квалификации и т.н. и детската градина и училището не са място за "гледане". Основната причина, за да бъдат децата тук, е тяхното образование!

Учителката подчерта, че камерите влизат в личното пространство на всеки човек и засилват чувството на изнервеност у учителите, но лично тя е склонна да допусне инсталирането им. 

Камерите са хубави дотолкова, колкото да се установи инцидент. При всички останали случаи, никой няма право, освен директора, а не знам дали и той, да ги наблюдава. 

Йордан Йосифов от екипа на асоциация "Родители", която не е част от днешния протест в София, също изтъкна, че видеонаблюдението носи повече вреди, отколкото ползи. 

Големият проблем е в доверието между родителите и учителите. Видеонаблюдението, особено постоянно видеонаблюдение в образователните институции, не може да допринесе за изграждане на доверието. То ще разруши доверието дори там, където все още е останало. Освен това има дългосрочни негативни последици от видеонаблюдението, но това е дълга тема! 

Защо ние като родители изпращаме децата си в детските градини? Идеята, според мен, е че поверяваме децата си на едни други отговорни възрастни хора, които ни помагат в грижата за тях, в тяхното образование и изграждането им като личности

Решението на този въпрос с доверието е допускането на родителите възможността родителите да влизат в детските градини и адекватната реакция на педагогическия и непедагогическия персонал в детските градини, когато родителите имат каквото и да било съмнение, че нещо не е наред, че е имало ситуация или инцидент, в който е било въвлечено неговото или нейното дете. 

Прочети цялата публикация