БНР | 17.02.2018 10:13:10 | 112

Доц. Пламен Ралчев: Не бива да имаме прекалено големи очаквания от срещата ЕС-Турция


Доц. Пламен Ралчев, заместник-ръководител на катедра "Международни отношения" в УНСС, предупреди, че не бива да имаме прекалено големи очаквания от срещата Европейски съюз -Турция, която ще е на 26 март във Варна: 

Турската страна при всички положения ще очаква облекчаване на възможностите за пътуване на турски граждани в Европейския съюз и също така много по-ясна перспектива за членството на Турция в Европейския съюз, но аз не смятам, че това са реалистични очаквания. По-скоро това ще бъде една от онези срещи, в които лидерите ще отчетат своите различия и ще отчетат невъзможностите да удовлетворят желанията на турската страна. 

Според доц. Ралчев ролята на България е на посредник, който се опитва да улесни диалога Европейски съюз - Турция, но тази роля не й е по силите:

По-скоро ще се окажем в ролята на буфер между Турция и Европейския съюз и вероятно тази роля на буфер ще тежи много на България.

Големият проблем на Европейският съюз е, че все още не успява да изгради една цялостна стратегия на действия по отношение на Турция, каза още той:

В момента продължава да се води една политика на изчакване и залъгване и от двете страни. Търси се някаква взаимно изгода, но като цяло няма искреност в отношенията. Самият Европейски съюз някак няма смелост да каже на Ердоган, че докато Турция върви по този път, който следва в момента, тя няма как да върви пътя към Европа.

Доц. Ралчев коментира още и отношенията между Гърция и Турция в Егейско море по повод островите. Това е един стар спор за определяне на границата между двете държави в Егейско море, както и с опитите на Ердоган да предизвика ревизия на Лозанския договор, който определя тези граници, каза той и допълни:

Тук интересите са свързани с определянето на териториалните води, въздушното пространство, изключителната икономическа зона – все теми, които касаят и икономически, и политически Турция. Ативизирането на Ердоган в Егейско море следва логиката да поддържа тактика за създаване на напрежение и именно в този му стремеж да създава напрежение, той се опитва да увеличи шансовете за признаване на неговата значимост в международен план. Аз не изключвам възможностите дори за ескалация в Егейско море, свързано със спорове между Гърция и Турция, макар че европейските страни, САЩ със сигурност ще се намесят, ако се стигне до някаква ескалация. Така или иначе – Турция е рисков фактор в Егейско море и тази политика, която води в момента може само да бъде обезпокоителна.

Доц. Ралчев каза още, че според него в скоро време няма как да се случи сценарий, при който властта на Ердоган да бъде разклатена. 

Цялото интервю на Добрин Йотов с доц. Пламен Ралчев можете да чуете в звуковия файл. 



Прочети цялата публикация