БНР | 19.02.2018 08:33:28 | 159

Павел Деспотов: НПО-тата трябва да имат право на археологически разкопки


Неправителствените организации трябва да имат право на археологически разкопки, каза в предаването "Преди всички" Павел Деспотов – магистър по археология, след като поредните промени в Закона за културното наследство предизвикаха напрежение в професионалната общност.

Когато се кандидатства за открит лист , не кандидатства институция, а кандидатства определено лице, което покрова критериите за провеждане на теренни археологически разкопки. Така че този открит лист  се издава н на институция а на лице в договорни отношения с институция и между другото тук законодателят е прав да въведе правото за договорни отношения с институция, защото когато кандидатстват човек за финансиране, просто да се види, че работата е сериозна.

Деспотов посочва, че държавните институции са ограничени от бюджетите си:

Защото първо, да ви кажа, че самите държавни организации, които работят в тази сфера, са на едно държавно бюджетиране, което не позволява да се поеме потока от завършили магистри, в т. ч. вече и доста доктори, за да има ефективна система за опазване на културно-археологическото ни наследство, трябва повече хора да работят в тази посока, защото погледнете един в момента Национален институт за опазване на паметниците на културата – извинявайте, но там работят 20 човека за цяла България.

Павел Деспотов предлага за неправителствените организации да има специален правилник за работа:

Да има също така и регистър на НПО-тата, който в своето предложение писах, че Археологическият институт з музей да им праща т. нар. супревайзери, които да отговарят за цялостната научна дейност. Тези хора са хабилитирани лица и когато се извършва такава дейност, практически тези хабилитирани лица контролират всичко. Затова не може, както се казва, всеки новозавършил да се хвърли да копае, необходимо е време, необходим е стаж и затова предлагам вътре да бъде включена и национална програма, която да осигури тези стажове.

Тази национала програма може да дойде само с промени в закона за висшето образование, където просто да се спре това приемане "на калпак". Примерно, приема се по-ограничена бройка, но парите да не се губят, а да отидат за бъдещето на тези хора, да им се осигури стажът.  

Неправителствените организации трябва да се отчитат пред Министерството на културата и то да им праща свои наследници, за да се избегнат злоупотреби , смята още Павел Деспотов. 


Прочети цялата публикация