БНР | 26.02.2018 10:33:26 | 334

Имат ли алтернатива роднинските назначения в училищата в малките населени места


В малките населени места към учителя все още се отнасят с уважение и респект, показа репортерска проверка на Хоризонт в община Гърмен. В най- високото ѝ село Рибново, е най-голямото средно училище в общината  - с 500 ученици.  Временен директор там е математикът Манчо Джуркин е временен директор на школото, тъй като титулярът  Феим Иса е втори мандат кмет на селото. Джуркин е ярка фигура от обществено-политическия живот в региона - един от първите, които напусна и разкритикува партийния монопол, изграден на религиозна и етническа основа и се обяви срещу местният феодализъм. Като директор самият той е обект на такива коментари. Рибновското училище е единственото в областта, в което има щатен експерт за работа по проекти – сина на директора

Дъщеря ми е завеждащ административно - техническа служба(АТС), а синът ми е  от есента експерт „проекти и програми“. Той беше единственият човек в селото с висше икономическо образование, които беше без работа. Аз обявявам място и търся човек с висше образование. В Рибново никой няма да дойде. Каква е алтернативата? Да кажа: „Синко, за да запазяв себе си, няма да те назнача, бягай по Европа“

Образно казано, в училището работят три фамилии, коментира Джуркин.

От миналата година основното училище в село Дъбница е обединено и в него децата придобиват първата степен на средното си образование. В него учат деца от 4 етноса. От 19 години Илия Цацев е директор и преподавател по руски език. Когато той постъпил на работа, в училището вече работели съпругата му, снаха му и сестра му и първи братовчед, който бил домакин. Цацев обаче го уволнил скоро, защото „домакин“, „касиер“ и „директор“ са несъвместими.  Назначил обаче своя първа братовчедка поради липса на други кандидати. От Инспектората в Благоевград са предупредили Цацев, но той ги е поканил да проверят ситуацията на място.

Бившият гмет на община Гърмен Ахмед Башев е директор на Основното училище в село Огняново. Бившият депутат от ДПС  се радва на спокойствието в училището, но в педагогическия екип са съпругата му и неговата дъщеря. Няма доказателства за привилегировано отношение към роднините. Башев признава, че храненето на учениците се извършва от частна фирма в ресторант, тъй като няма общински стол.  Базата на ресторанта е собственост на фамилията на Башев, но е отдадена под наем на фирма, която работи там:

Това нещо е от повече от 7-8 години. Аз не съм бил директор, когато са започнали да се хранят там децата. Когато се върнах преди няколко години тук и това продължи, беше информирана Комисията за конфликт на интереси и аз ходих там да давам обяснения. Оказа се, че няма проблем. В последните две години, откакто управлявам училището съм провеждал обществени поръчки (за такъв стол). Не съм задължен, тъй като е под прага на Закона, но го правя с една единствена цел - да защитя себе си от такива некоректни нападки.

Държавата поема храната на пътуващите 27 ученици – 2,50 лева на ден, а другите ученици, които желаят да се хранят на място, плащат половината от стойността , а училищтният бюджет – другата половина, обясни Башев.

Началникът на регионалното управление по образование Ивайло Златанов коментира, че няма проблем с недостиг на кадри:

Дори и в малките общини дори имаме достатъчно на брой кандидати и бих казал, че за всяко едно обявено място за педагогически или непедагогически персонал има по повече от четири-пет кандидати, така че недопустимо е, а често пъти се случват ситуации, при които директорът на съответно училище назначава близки и роднини при обявен конкурс.

Когато един училищен директор назначи децата си на работа в училище Златанов определи като „притеснително“. Понякога обаче и проверките на Комисията за предотвратяване на конфликт на интереси, показват че такъв няма, допълни той.  


Прочети цялата публикация