БНР | 27.02.2018 12:50:19 | 113

За значението и ползите от коридор номер 8


Така трябва да се планира инфраструктурата, че да се развива пространството около нея. По този начин можем да обърнем внимание на важните неща, които искаме да развием или са слабо развити, като големите градове или основните икономически центрове и как да осигурим достъп до области, които не са пресечни от големи инфраструктурни проекти. Това заяви проф. Маурицио Тира, екперт в Министерството на транспорта на Италия, който участва в XIII годишна конференция "Стратегическа инфраструктура и инвестиции 2018 - кохезия и свързаност". Тазгодишният форум се фокусира върху състоянието, развитието, финансирането и инвестициите в сектора в България и региона.

Сред основните обсъждани теми по време на конференцията бяха предпоставки за развитието на Западните Балкани, развитието на транспортната инфраструктура на България до 2020 година, както и ролята на страните от региона за планирането и изграждането на коридор номер 8. Какво е значението на този транспортен възел за страната ни и на какъв етап от развитието е той, каза инж. Иван Кацаров, член на сдружение "Български форум за транспортна инфраструктура".

На какво трябва да се обърне внимание при изгражданто на такъв голям инфрастуктурен проект и какви проблеми се срещат най-често, обяснява проф. Маурицио Тира, екперт в Министерството на транспорта на Италия. Хората се интересуват много от въздействията върху околната среда, така че е добре да се обърне внимание на дизайна и е полезно да се правят обществени дебати, на които гражданите да се запознаят с проектите, за които ще бъдат изразходени публични средства и какво ще свързват бъдещите транспортни коридори.  

Проф. Тира коментира също, че в Европа, има много примери, където хората обсъждат пресичащите се инфраструктурни обекти и отбелязват отрицателни им въздействия, като увеличение на безработицата и замърсяването. За това  обществените дебати и разбирането на проектите са важен аспект от развитието на тези коридори.

Друг важен момент при изграждането на международни транспортни възли е създаването на интермодалност. Коридорите се изграждат основно от магистрали и железница, но е важно да има вътрешна свързаност с летища и пристанища, защото това подобрява още повече свързаността. Интермодалността сама по себе си е проблем, на които трябва да се обърне сериозно внимание при проектирането и изграждането на транспортните канали.

Освен това, според него,  трябва да се мисли за пътниците и стоките, които ще преминават по тези коридори. Проблемите, които се отнасят към тях не винаги са едни и същи. Трябва да предвидим в аванс каква инфраструктура ще изграждаме и за какво. Например скоростните влакове са идеален избор за превоз на хора, но при преноса на стоки може да има усложнения, за това трябва да знаем и да планираме предварително, допълни проф. Тира.

Сред специалните гости на събитието са Велик Занчев, заместник-министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията на  Република България, Аурелио Сесилио, представител на главна дирекция "Регионална и градска политика" на Европейската Комисия, както и Горан Сугарески, министър на транспорта и комуникациите, на република Македония.

Чуйте повече по темата - в звуковия файл.

Прочети цялата публикация