БНР | 27.02.2018 14:47:24 | 91

Организатори на протеста за високите цени на тока през 2013-а: В момента няма реална причина, за да протестираме


В момента няма реална причина поради която ние да протестираме. Тези две компании – чешката и българската, са сключили една частна сделка, т.е. те не са нарушили нито един закон, нито са ни вдигнали цената на тока. Крайният потребител не е засегнат. Това каза в интервю за предаването „Нещо повече“ Ангел Славчев, Сдружение „Граждански контрол“, който беше един от организаторите на протестите срещу високите цени на тока през зимата на 2013-а година.

Ако новата кампания реши да вдигне цената на тока и се вдигнат и сметките, знаете какво ще стане, закани се Славчев.

Още 2012 година инициирахме редица мероприятия, в които обяснявахме на хората защо вдигнаха цената на тока. Още от лятото на 2012 година започнахме да правим протести пред Министерството на икономиката. Цяло лято правихме информационни кампании за това нещо, а пикът дойде януари на 2013 година. Още от тогава говорим, че трябва да има гражданско участие в тези съвети – в КЕВР, да има прозрачност навсякъде. Парадоксалното в момента е защо нито една служба в държавата не е реагирала навреме, при положение, че те една година преди това им разглеждат документите. Как може парламентът да не може да направи един закон, който да регулира подобни сделки, каза още той.

Марияна Христова, един от организаторите на протестите срещу високите цени на тока през 2013 година, коментира, че е сделката за ЧЕЗ е напълно изгодна за чешката държава: Всички знаят, че за тях навярно сделката е чудесна и приказна, защото те се мъчат да се отърват от тази компания още от 2013 година.

Истината е, че имаше някакъв натиск, който беше упражнен от българска страна, като ЧЕЗ беше посочен като един от най-големите нарушители и виновници – нещо, което в рамките на обществените съвети се убедихме. Защото аз чувам за 35 млн. печалба, които чешката компания е реализирала, които са абсолютно смехотворни. Ако това са печалбите й, това означава, че тя върху тях е платила данъци в България. Още през 2013 година, документите, до които ни позволиха достъп, показваха, че са сключвани безумни договори за аутсорсинг с чешката компания-майка, на която имаше едни разходи от сорта на 5000 евро дневни консултантски на всеки консултант, който идваше, имаше едни космически суми – те искаха да се водят за инвестиции всички закупени автомобили тук, пикапи, с които работят. Имаше въпроси, които тогава останаха без отговор. Ние платихме за подмяната на електропреносната мрежа като за инвестиции, платихме я гражданите.

Мненията на Ангел Славчев и Марияна Христова чуйте в звуковия файл.


Прочети цялата публикация