БНР | 28.02.2018 11:27:01 | 193

Франк Зандеринк: Дивите коне в Родопите могат да подпомогнат туризма


От няколко години десетки коне, наследници на древния вид тарпан, препускат свободно в Източните Родопи. Българско-холандски екип, който от 2011 година работи за възстановяването на дивата природа в Източните Родопи, предлага тези коне да получат официален статут на диви животни. Защо е необходимо това и какви ползи ще донесе коментира в предаването "Хоризонт до обед" холандският експерт Франк Зандеринк:
В миналото в Европа, както и в България, е имало диви коне, които са помагали гората да остава по-отворена. Като едни природни управители на гората, те са оставяли повече открити пространства за птици, насекоми, влечуги и други животни. Но конете постепенно са били опитомени и така са изчезнали от нашата фауна. Ролята на управители на гората са поели домашните коне. Тази роля е изпълнявана във времето, когато горите са били по-населени с хора и домашни животни. Сега в цяла Европа тази роля на домашните коне намалява. Гората губи от това. Преди десетилетия в Холандия започнахме да изследваме как можем да въвеждаме отново диви коне в гората, за да се поддържа мозаечният ландшафт. Тези опити са успешни. Хората в нашето общество вярват, че гората може да бъде поддържана не като затворена екосистема, а като по-интерактивна. 
В момента у нас живеят около 70 коне, разделени в две стада. В Холандия те са няколко хиляди. 
Признаването и третирането на тези коне като диви животни в България ще предотврати поставянето на чипове или взимането на кръвни проби, а това нарушава техния ритъм на живот като диви животни, разказа още експертът, според когото присъствието на тези коне в Родопите може да подпомогне и туризма:
От една страна това е добре за самите животни - те са по-малко стресирани и притеснявани, има и по-малко работа за ветеринарните лекари, които трябва да ги хващат в трудни условия. От друга страна, това е хубав търговски трик за туристическия бизнес. българия би била първата страна, направила тази стъпка и може да го използва като туристическа атракция.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

Прочети цялата публикация