БНР | 28.02.2018 15:18:37 | 140

Емилия Милчева: Изтеглянето на ЧЕЗ от България е показателно за бизнес климата у нас


Въпросът не е само в името Гинка Върбакова, а е в потенциала и капацитета на купувача като такъв. Това коментира журналистът Емилия Милчева в интервю за предаването „Нещо повече“.

„Имаме 3 млн. Потребители на ЧЕЗ и имаме една фирма, която е с изключително неясно финансиране. Няма монопол в Европа, който да е продаден на фирма, която няма опит и чието финансиране идва от неясни офшорки“, обясни Милчева.

Според нея намерението на президента Румен Радев да свика Консултативния съвет за национална сигурност на тема енергетика е добро: „Там трябва да се разкрие истината за състоянието на българската енергетика, защото като цяло в нея цъкат няколко бомби и това не е свързано само със сделката за ЧЕЗ. Едното е подхвърленото намерение на премиера Борисов на инвестиционния форум в Лондон АЕЦ „Белене“ да стане балканска електроцентрала. Второто намерение е разкритието, което беше направено за четирите арбитражни дела, които се водят срещу България за над 1 млрд. евро. Става въпрос за делата, заведени от трите електроразпределителни дружества, в това число и ЧЕЗ, плюс още една компания, която управлява фотоволтаична централа у нас.“

Изтеглянето на ЧЕЗ от България е показателно за нашия бизнес климат: „ЧЕЗ е една от големите публични компании, не случайно е в списъка на ФОРБС на 900 място сред 2000 компании. Това  е огромна кампания с огромни активи.“

Според Милчева и чешката изпълнителна власт в лицето на премиера Андрей Бабиш и българската изпълнителна власт в лицето на премиера Бойко Борисов разиграват спектакъл: "Трудно е да повярваме, че в продължение на година, като премиер г-н Борисов не е бил информиран все пак каква компания ще взема бизнес с 3 млн. души. както не можем да повярваме и на г-н Бабиш, тъй като той познава ЧЕЗ толкова добре, колкото и своите над 230 компании, обединени в конгломерата "Агроферт"".

Цялото интервю чуйте от звуковия файл.


Прочети цялата публикация